Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava z modré do infračervené

Uznání a copyright: Optical: Aldo Mottino & Carlos Colazo, OAC, Córdoba; Infrared: Hubble Legacy Archive

Jedna z nejlépe identifikovatelných mlhovin na obloze, mlhovina Koňská hlava v Orionu, je součástí velkého, tmavého, molekulárního mračna. Je též známa jako Barnard 33 a její neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografických deskách v pozdních letech devatenáctého století. Červená záře pochází z vodíku, který je především za mlhovinou a ionizuje ho blízká jasná hvězda sigma Orionis. Tmavost Koňské hlavy je způsobena hustým prachem, i když dolní část krku Koňské hlavy vrhá stín vlevo. Proudy plynu, které pryští z mlhoviny, usměrňuje silné magnetické pole. Jasné skvrny v základně Koňské hlavy jsou mladé hvězdy v procesu vzniku. Světlu to k nám z Koňské hlavy trvá asi 1500 let. Obraz nahoře je digitální kombinací snímků v modrém, zeleném, červeném a h-alfa světle z Argentiny a snímku v infračerveném světle z družicového Hubblova kosmického dalekohledu.

Štítky: Horsehead nebula, Dust cloud, Barnard 33


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »