Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké pole rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy rho Ophiuchi tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Samotná Rho Ophiuchi je dvojhvězda, která je vidět ve světlé oblasti na snímku vpravo. Tato hvězdná soustava se nachází pouze 400 světelných let daleko a dá se poznat podle barevného okolí, kam patří červená emisní mlhovina a četné světlé a tmavé prachové pásy. U horního okraje molekulárního oblačného systému rho Ophiuchi je žlutá hvězda Antares a mezi ní a červenou emisní mlhovinou se náhodně promítá kulová hvězdokupa M4. U dolního okraje snímku se nachází mlhovina Modrá koňská hlava. Ta modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a další hvězdy na obrázku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře vlevo je geometricky zploštělá reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda u víru prachu dává světlo okolní reflekční mlhoviny. Téměř všechny tyto útvary jsou vidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoše (Ophiuchus), Štíra (Scorpius) a Střelce (Sagittarius), ovšem jediným způsobem jak uvidět spletité detaily prachových vírů patrných nahoře je využít dlouhé expozice kamerou.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Blue Horsehead


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »