Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké pole rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy rho Ophiuchi tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Samotná Rho Ophiuchi je dvojhvězda, která je vidět ve světlé oblasti na snímku vpravo. Tato hvězdná soustava se nachází pouze 400 světelných let daleko a dá se poznat podle barevného okolí, kam patří červená emisní mlhovina a četné světlé a tmavé prachové pásy. U horního okraje molekulárního oblačného systému rho Ophiuchi je žlutá hvězda Antares a mezi ní a červenou emisní mlhovinou se náhodně promítá kulová hvězdokupa M4. U dolního okraje snímku se nachází mlhovina Modrá koňská hlava. Ta modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a další hvězdy na obrázku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře vlevo je geometricky zploštělá reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda u víru prachu dává světlo okolní reflekční mlhoviny. Téměř všechny tyto útvary jsou vidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoše (Ophiuchus), Štíra (Scorpius) a Střelce (Sagittarius), ovšem jediným způsobem jak uvidět spletité detaily prachových vírů patrných nahoře je využít dlouhé expozice kamerou.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Blue Horsehead


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »