Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké pole rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy rho Ophiuchi tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Samotná Rho Ophiuchi je dvojhvězda, která je vidět ve světlé oblasti na snímku vpravo. Tato hvězdná soustava se nachází pouze 400 světelných let daleko a dá se poznat podle barevného okolí, kam patří červená emisní mlhovina a četné světlé a tmavé prachové pásy. U horního okraje molekulárního oblačného systému rho Ophiuchi je žlutá hvězda Antares a mezi ní a červenou emisní mlhovinou se náhodně promítá kulová hvězdokupa M4. U dolního okraje snímku se nachází mlhovina Modrá koňská hlava. Ta modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a další hvězdy na obrázku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře vlevo je geometricky zploštělá reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda u víru prachu dává světlo okolní reflekční mlhoviny. Téměř všechny tyto útvary jsou vidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoše (Ophiuchus), Štíra (Scorpius) a Střelce (Sagittarius), ovšem jediným způsobem jak uvidět spletité detaily prachových vírů patrných nahoře je využít dlouhé expozice kamerou.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Blue Horsehead


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »