Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké pole rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy rho Ophiuchi tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Samotná Rho Ophiuchi je dvojhvězda, která je vidět ve světlé oblasti na snímku vpravo. Tato hvězdná soustava se nachází pouze 400 světelných let daleko a dá se poznat podle barevného okolí, kam patří červená emisní mlhovina a četné světlé a tmavé prachové pásy. U horního okraje molekulárního oblačného systému rho Ophiuchi je žlutá hvězda Antares a mezi ní a červenou emisní mlhovinou se náhodně promítá kulová hvězdokupa M4. U dolního okraje snímku se nachází mlhovina Modrá koňská hlava. Ta modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a další hvězdy na obrázku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře vlevo je geometricky zploštělá reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda u víru prachu dává světlo okolní reflekční mlhoviny. Téměř všechny tyto útvary jsou vidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoše (Ophiuchus), Štíra (Scorpius) a Střelce (Sagittarius), ovšem jediným způsobem jak uvidět spletité detaily prachových vírů patrných nahoře je využít dlouhé expozice kamerou.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Blue Horsehead


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »