Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 253: Prašný vesmírný ostrov

Uznání a copyright: László Francsics

Zářivá galaxie NGC 253 je jednou z nejjasnějších viditelných spirálních galaxií, a také jednou z nejzaprášenějších. Někteří lidé jí pro její vzhled v malých dalekohledech říkají galaxie Stříbrný dolar, nebo jen galaxie v Sochaři, neboť se nachází v jižním souhvězdí Sochaře (Sculptor). Zaprášený versmírný ostrov se nachází asi 10 miliónů světelných let daleko a poprvé ho v roce 1783 zahlédla matematička a astronomka Caroline Herschel. NGC 253 měří asi 70 tisíc světelných let a je největším členem Kupy galaxií v Sochaři, což je nejbližší kupa od naší vlastní Místní skupiny galaxií. Vedle spirálních prachových pásů se zdá, že z galaktického disku vyrůstají prachové úponky protkané mladými hvězdokupami a hvězdotvornými oblastmi, jak je vidět na tomto ostrém prachovém snímku. Vysoký obsah prachu provází bouřlivý vznik hvězd, což galaxii NGC 253 získalo označení galaxie s překotnou tvorbou hvězd. NGC 253 je též známa jako silný zdroj vysokoenergetického rentgenového a gama záření, nejspíše díky hmotné černé díře v galaktickém centru.

Spolupracujte: Průzkum estetika a astronomie

Štítky: Star-formation, Prach, Spirální galaxie, Ngc253


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »