Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina

Uznání: NASA, Chandra X-ray Observatory, SAO, DSS

Pulzar v Krabí mlhovině je magnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu a nachází se ve středu tohoto krásného širokoúhlého snímku Krabí mlhoviny. Snímek jednoho ze zbytků supernov v Mléčné dráze kombinuje optická data s rentgenovými daty z družicové observatoře Chandra. Kompozitní obraz vznikl na oslavu 15 let výzkumů vysokoenergetického vesmíru observatoří Chandra. Pulzar pohání rentgenovou a optickou emisi v mlhovině jako kosmické dynamo, urychluje částice na extrémní energie za vzniku výtrysků a prstenců, které rentgenově září. Nejvnitřnější rentgenová struktura měří asi světelný rok. Rotující pulzar má hmotnost větší než Slunce a hustotu větší než atomové jádro a jedná se o zkolabované jádro hmotné hvězdy, která vybuchla, přičemž mlhovina je rozpínajícím se zbytkem vnějších vrstev hvězdy. Výbuch této supernovy byl vidět v roce 1054.

Spolupracujte: Průzkum Estetika a astronomie

Štítky: Zbytek supernovy, Chandra, Rentgenový, Krabí mlhovina, Pulsar


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »