Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina

Uznání: NASA, Chandra X-ray Observatory, SAO, DSS

Pulzar v Krabí mlhovině je magnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu a nachází se ve středu tohoto krásného širokoúhlého snímku Krabí mlhoviny. Snímek jednoho ze zbytků supernov v Mléčné dráze kombinuje optická data s rentgenovými daty z družicové observatoře Chandra. Kompozitní obraz vznikl na oslavu 15 let výzkumů vysokoenergetického vesmíru observatoří Chandra. Pulzar pohání rentgenovou a optickou emisi v mlhovině jako kosmické dynamo, urychluje částice na extrémní energie za vzniku výtrysků a prstenců, které rentgenově září. Nejvnitřnější rentgenová struktura měří asi světelný rok. Rotující pulzar má hmotnost větší než Slunce a hustotu větší než atomové jádro a jedná se o zkolabované jádro hmotné hvězdy, která vybuchla, přičemž mlhovina je rozpínajícím se zbytkem vnějších vrstev hvězdy. Výbuch této supernovy byl vidět v roce 1054.

Spolupracujte: Průzkum Estetika a astronomie

Štítky: Zbytek supernovy, Chandra, Rentgenový, Krabí mlhovina, Pulsar


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »