Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a ALMA

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Tento pěkný záběr celé oblohy byl pořízen z výšky 5100 metrů nad mořem z náhorní plošiny Chajnantor v chilských Andách. Při pohledu z tohoto místa vysoko v atmosféře o asi tlaku asi 50% na úrovni moře se celou scénou táhne nádherná Mléčná dráha. K jejím kosmickým průrvám s prachem, hvězdami a mlhovinami se připojila i Venuše, brilantní Jitřenka ponořená do silného pásu zvířetníkového světla před úsvitem. Ani tak vysoko není úplně tma a noční obloha zeleně světélkuje zářením vzduchu z emise atomů kyslíku. U obzoru jsou vidět parabolické antény ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), které zkoumají vesmír na vlnových délkách více než tisíckrát delších, než je viditelné světlo.

Štítky: Mléčná dráha, Venuše, Zvířetníkové světlo, Alma, Atacama desert


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »