Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené záběry dalekohledu ALMA

Uznání videa: ESO, José Francisco Salgado, NRAO; Music: Flying Free (Jingle Punks)

Je to nejdražší a nejkomplexnější pozemský astronomický projekt všech dob, co uvidí dnes v noci? Projekt ALMA (Atacama Large Millimeter Array) se skládá z 66 parabolických antén ve velké výšce v poušti Atacama v severní Chile a mnohé antény mají velikost menšího domu. ALMA pozoruje oblohu na vysokých radiových frekvencích v pásmu, které je obvykle vyhrazené pro místní komunikaci vzhledem k vysoké absorpci vlhkým vzduchem. Řídká atmosféra a nízká vlhkost nad dalekohledy ALMA ovšem umožňuje vidět hluboko do vesmíru novým jedinečným způsobem, který například umožňuje výzkum sloučenin v raném vesmíru, které se vyskytovaly při vzniku hvězd a pátrání po discích, ze kterých by mohly vznikat planety u místních hvězdných soustav. Zrychlené záběry nahoře ukazují pohyby čtyř antén ALMA za jednu noc. Měsíc na videu brzy zapadá, zatímco tři paraboly míří jednotně stejným směrem. Hvězdy v pozadí rotují nahoru, centrální pás Mléčné dráhy se stáčí až nakonec zmizí vpravo, zatímco v polovině vychází zpoza obzoru Malé a Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie poblíž naší Mléčné dráhy. Paraboly krátce osvětlují světla aut a nad hlavou sem tam prolétají družice Země. Video končí s denním světlem, ale nikoliv pozorování, ALMA typicky pozoruje celou noc a celý den.

Nejlepší snímky vesmíru: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma.

Štítky: Alma, Radio telescopes, Chile, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »