Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené záběry dalekohledu ALMA

Uznání videa: ESO, José Francisco Salgado, NRAO; Music: Flying Free (Jingle Punks)

Je to nejdražší a nejkomplexnější pozemský astronomický projekt všech dob, co uvidí dnes v noci? Projekt ALMA (Atacama Large Millimeter Array) se skládá z 66 parabolických antén ve velké výšce v poušti Atacama v severní Chile a mnohé antény mají velikost menšího domu. ALMA pozoruje oblohu na vysokých radiových frekvencích v pásmu, které je obvykle vyhrazené pro místní komunikaci vzhledem k vysoké absorpci vlhkým vzduchem. Řídká atmosféra a nízká vlhkost nad dalekohledy ALMA ovšem umožňuje vidět hluboko do vesmíru novým jedinečným způsobem, který například umožňuje výzkum sloučenin v raném vesmíru, které se vyskytovaly při vzniku hvězd a pátrání po discích, ze kterých by mohly vznikat planety u místních hvězdných soustav. Zrychlené záběry nahoře ukazují pohyby čtyř antén ALMA za jednu noc. Měsíc na videu brzy zapadá, zatímco tři paraboly míří jednotně stejným směrem. Hvězdy v pozadí rotují nahoru, centrální pás Mléčné dráhy se stáčí až nakonec zmizí vpravo, zatímco v polovině vychází zpoza obzoru Malé a Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie poblíž naší Mléčné dráhy. Paraboly krátce osvětlují světla aut a nad hlavou sem tam prolétají družice Země. Video končí s denním světlem, ale nikoliv pozorování, ALMA typicky pozoruje celou noc a celý den.

Nejlepší snímky vesmíru: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma.

Štítky: Alma, Radio telescopes, Chile, Video


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »