Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené záběry dalekohledu ALMA

Uznání videa: ESO, José Francisco Salgado, NRAO; Music: Flying Free (Jingle Punks)

Je to nejdražší a nejkomplexnější pozemský astronomický projekt všech dob, co uvidí dnes v noci? Projekt ALMA (Atacama Large Millimeter Array) se skládá z 66 parabolických antén ve velké výšce v poušti Atacama v severní Chile a mnohé antény mají velikost menšího domu. ALMA pozoruje oblohu na vysokých radiových frekvencích v pásmu, které je obvykle vyhrazené pro místní komunikaci vzhledem k vysoké absorpci vlhkým vzduchem. Řídká atmosféra a nízká vlhkost nad dalekohledy ALMA ovšem umožňuje vidět hluboko do vesmíru novým jedinečným způsobem, který například umožňuje výzkum sloučenin v raném vesmíru, které se vyskytovaly při vzniku hvězd a pátrání po discích, ze kterých by mohly vznikat planety u místních hvězdných soustav. Zrychlené záběry nahoře ukazují pohyby čtyř antén ALMA za jednu noc. Měsíc na videu brzy zapadá, zatímco tři paraboly míří jednotně stejným směrem. Hvězdy v pozadí rotují nahoru, centrální pás Mléčné dráhy se stáčí až nakonec zmizí vpravo, zatímco v polovině vychází zpoza obzoru Malé a Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie poblíž naší Mléčné dráhy. Paraboly krátce osvětlují světla aut a nad hlavou sem tam prolétají družice Země. Video končí s denním světlem, ale nikoliv pozorování, ALMA typicky pozoruje celou noc a celý den.

Nejlepší snímky vesmíru: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma.

Štítky: Alma, Radio telescopes, Chile, Video


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »