Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené záběry dalekohledu ALMA

Uznání videa: ESO, José Francisco Salgado, NRAO; Music: Flying Free (Jingle Punks)

Je to nejdražší a nejkomplexnější pozemský astronomický projekt všech dob, co uvidí dnes v noci? Projekt ALMA (Atacama Large Millimeter Array) se skládá z 66 parabolických antén ve velké výšce v poušti Atacama v severní Chile a mnohé antény mají velikost menšího domu. ALMA pozoruje oblohu na vysokých radiových frekvencích v pásmu, které je obvykle vyhrazené pro místní komunikaci vzhledem k vysoké absorpci vlhkým vzduchem. Řídká atmosféra a nízká vlhkost nad dalekohledy ALMA ovšem umožňuje vidět hluboko do vesmíru novým jedinečným způsobem, který například umožňuje výzkum sloučenin v raném vesmíru, které se vyskytovaly při vzniku hvězd a pátrání po discích, ze kterých by mohly vznikat planety u místních hvězdných soustav. Zrychlené záběry nahoře ukazují pohyby čtyř antén ALMA za jednu noc. Měsíc na videu brzy zapadá, zatímco tři paraboly míří jednotně stejným směrem. Hvězdy v pozadí rotují nahoru, centrální pás Mléčné dráhy se stáčí až nakonec zmizí vpravo, zatímco v polovině vychází zpoza obzoru Malé a Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie poblíž naší Mléčné dráhy. Paraboly krátce osvětlují světla aut a nad hlavou sem tam prolétají družice Země. Video končí s denním světlem, ale nikoliv pozorování, ALMA typicky pozoruje celou noc a celý den.

Nejlepší snímky vesmíru: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma.

Štítky: Alma, Radio telescopes, Chile, Video


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 5. júla 2020 večer

NLC večer 5 júla 2020. Kamera Canon 550D, objektív Canon 3,5-5,6/18-135mm, f/3,5 f = 18 mm, ISO 1600, expozícia 1/2 sekundy o 22:13 SELČ.

Další informace »