Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Camelopardalidy a ISS

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Z tábora na severním břehu velkého jezera Erie byly na kompozitním snímku noční oblohy zachyceny tři jasné meteory. Snímky byly pořízeny v časných ranních hodinách 24. května a ty meteory jsou vzácné Camelopardalidy. Jejich stopy směřují zpátky do radiantu poblíž Polárky, v rozsáhlém, ale slabém souhvězdí Žirafy (Camelopardalis). I když se několik meteorů objevilo, tak roj nebyl tak aktivní, když Země zkřížila předpovězenou stopu trosek periodické komety 209P/LINEAR. Ta dlouhá jasná čára na snímku se ovšem objevila přesně podle předpovědi. Časně ráno 24. května na severní obloze nastal jasný průlet Mezinárodní kosmické stanice.

Štítky: Meteorický roj, ISS, Camelopardalids


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »