Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cirkumhorizontální oblouk nad státem Ohio

Uznání a copyright: Todd Sladoje

Proč by se měla mračna jevit v různých barvách? Protože ledové krystalky ve vzdálených mračnech cirrus působí jako malé vznášející se hranoly. Cirkumhorizontální oblouk se někdy pro svůj vzhled plamene nazývá ohnivá duha a je rovnoběžný s obzorem. Aby byl cirkumhorizontální oblouk vidět, tak Slunce musí být přinejmenším 58 stupňů vysoko na obloze, kde jsou mračna typu cirrus. Dále se musí četné ploché šestiboké ledové krystaly, které tvoří mračna cirrus uspořádat vodorovně, aby správně kolektivně lomily podobným zůsobem sluneční světlo. Proto uvidět cirkumhorizontální oblouk je dosti neobvyklé. Tato cirkumhorizontální podívaná byla zachycena v roce 2009 objektivem s polarizovaným filtrem nad Dublinem ve státě Ohio.

Galerie meteorického roje: Podívejte se na snímky Camelopardalid (pokud jsou nějaké)

Štítky: Circumhorizon arc, Fire rainbow, Ohio


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »