Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cirkumhorizontální oblouk nad státem Ohio

Uznání a copyright: Todd Sladoje

Proč by se měla mračna jevit v různých barvách? Protože ledové krystalky ve vzdálených mračnech cirrus působí jako malé vznášející se hranoly. Cirkumhorizontální oblouk se někdy pro svůj vzhled plamene nazývá ohnivá duha a je rovnoběžný s obzorem. Aby byl cirkumhorizontální oblouk vidět, tak Slunce musí být přinejmenším 58 stupňů vysoko na obloze, kde jsou mračna typu cirrus. Dále se musí četné ploché šestiboké ledové krystaly, které tvoří mračna cirrus uspořádat vodorovně, aby správně kolektivně lomily podobným zůsobem sluneční světlo. Proto uvidět cirkumhorizontální oblouk je dosti neobvyklé. Tato cirkumhorizontální podívaná byla zachycena v roce 2009 objektivem s polarizovaným filtrem nad Dublinem ve státě Ohio.

Galerie meteorického roje: Podívejte se na snímky Camelopardalid (pokud jsou nějaké)

Štítky: Circumhorizon arc, Fire rainbow, Ohio


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »