Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cílová kometa Rosetty

Uznání: ESA / Rosetta / MPS OSIRIS Team

Tuto pozoruhodnou sérii 9 snímků mezi 27. březnem a 4. květnem pořídila kosmická sonda Rosetta, když se přiblížila ke své cílové kometě z 5 miliónů kilometrů na 2 milióny kilometrů. Periodická kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko se pohybuje po dráze s oběžnou dobou 6,5 roku, směřuje k těsnému přiblížení ke Slunci v příštím roce a zde je vidět, jak se pohybuje proti pozadí vzdálených hvězd v Hadonošovi a kulové hvězdokupě M107. Ke konci sekvence je vidět rozvíjející se koma, která sahá asi 1300 km do prostoru. Rosetta se má s jádrem komety setkat počátkem srpna. Jádro o průměru asi 4 kilometry je nyní zřetelně aktivní a jak jeho špinavý led začíná na slunečním světle sublimovat, tak uvolňuje prašnou komu. Očekává se, že se přistávací modul Rosetty dotkne povrchu jádra v listopadu.

Meteorický roj dnes v noci: Pátrejte po Camelopardalidách.

Štítky: Kometa, Coma, Rosetta, Animated gif, 67P/Churyumov-Gerasimenko


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »