Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo NGC 6164

Uznání a copyright: Martin Pugh & Rick Stevenson

Krásná emisní mlhovina NGC 6164 byla vytvořena vzácnou, žhavou, svítivou hvězdou typu O, asi 40 krát hmotnější, než Slunce. Hvězda stará zhruba 3 až 4 milióny let je vidět ve středu tohoto kosmického mračna. Za další 3 a 4 milióny let tato hmotná hvězda skončí svůj život výbuchem supernovy. Mlhovina samotná má bipolární symetrii a měří kolem 4 světelných let. To ji co do vzhledu činí podobnou běžnějším a lépe známým planetárním mlhovinám, plynným obálkám kolem umírajících Slunci podobných hvězd. Podobně jako mnoho planetárních mlhovin i NGC 6164 má rozsáhlé slabé halo, které je patrné na hloubkovém snímku této oblasti. Materiál v halo nejspíš pochází z dřívějších aktivních fází hvězdy typu O a rozpíná se do okolního mezihvězdného média. Tento nádherný kus oblohy je kompozitním obrazem rozsáhlých úzkopásmových dat, která zvýrazňují v červené barvě zářící atomární vodík a v modré zářící kyslík a s širokopásmovými daty z okolního hvězdného pole. NGC 6164 je asi 4200 světelných let daleko v pravoúhlém jižním souhvězdí Pravítka (Norma).

Štítky: Emisní mlhovina, Halo, O-star, Ngc6164, Bipolar nebula


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »