Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo NGC 6164

Uznání a copyright: Martin Pugh & Rick Stevenson

Krásná emisní mlhovina NGC 6164 byla vytvořena vzácnou, žhavou, svítivou hvězdou typu O, asi 40 krát hmotnější, než Slunce. Hvězda stará zhruba 3 až 4 milióny let je vidět ve středu tohoto kosmického mračna. Za další 3 a 4 milióny let tato hmotná hvězda skončí svůj život výbuchem supernovy. Mlhovina samotná má bipolární symetrii a měří kolem 4 světelných let. To ji co do vzhledu činí podobnou běžnějším a lépe známým planetárním mlhovinám, plynným obálkám kolem umírajících Slunci podobných hvězd. Podobně jako mnoho planetárních mlhovin i NGC 6164 má rozsáhlé slabé halo, které je patrné na hloubkovém snímku této oblasti. Materiál v halo nejspíš pochází z dřívějších aktivních fází hvězdy typu O a rozpíná se do okolního mezihvězdného média. Tento nádherný kus oblohy je kompozitním obrazem rozsáhlých úzkopásmových dat, která zvýrazňují v červené barvě zářící atomární vodík a v modré zářící kyslík a s širokopásmovými daty z okolního hvězdného pole. NGC 6164 je asi 4200 světelných let daleko v pravoúhlém jižním souhvězdí Pravítka (Norma).

Štítky: Emisní mlhovina, Halo, O-star, Ngc6164, Bipolar nebula


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »