Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo NGC 6164

Uznání a copyright: Martin Pugh & Rick Stevenson

Krásná emisní mlhovina NGC 6164 byla vytvořena vzácnou, žhavou, svítivou hvězdou typu O, asi 40 krát hmotnější, než Slunce. Hvězda stará zhruba 3 až 4 milióny let je vidět ve středu tohoto kosmického mračna. Za další 3 a 4 milióny let tato hmotná hvězda skončí svůj život výbuchem supernovy. Mlhovina samotná má bipolární symetrii a měří kolem 4 světelných let. To ji co do vzhledu činí podobnou běžnějším a lépe známým planetárním mlhovinám, plynným obálkám kolem umírajících Slunci podobných hvězd. Podobně jako mnoho planetárních mlhovin i NGC 6164 má rozsáhlé slabé halo, které je patrné na hloubkovém snímku této oblasti. Materiál v halo nejspíš pochází z dřívějších aktivních fází hvězdy typu O a rozpíná se do okolního mezihvězdného média. Tento nádherný kus oblohy je kompozitním obrazem rozsáhlých úzkopásmových dat, která zvýrazňují v červené barvě zářící atomární vodík a v modré zářící kyslík a s širokopásmovými daty z okolního hvězdného pole. NGC 6164 je asi 4200 světelných let daleko v pravoúhlém jižním souhvězdí Pravítka (Norma).

Štítky: Emisní mlhovina, Halo, O-star, Ngc6164, Bipolar nebula


36. vesmírný týden 2024

36. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 9. do 8. 9. 2024. Měsíc je kolem novu, který nastane v úterý 3. 9. Večer se stále nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, který bude v opozici a nejblíže Zemi. Nejlepší období viditelnosti dalších planet je stále ráno, kdy se k Marsu a Jupiteru přidává i Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a radost nám dělají i erupce a velmi slabé polární záře. Zajímavá soukromá mise Polaris Dawn v Crew Dragonu s plánovaným výstupem do volného kosmu byla odložena, aby v případě přerušení bylo dobré počasí v místě nouzového přistání kosmické lodi. Po dlouhé sérii úspěchů se nepovedlo dovézt do přístavu celý první stupeň Falconu 9, protože legendární B1062 se převrátil na plošině po přistání. Před 110 lety se narodil americký vědec James Van Allen, jehož jméno nesou radiační pásy kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »