Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: Don Goldman

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. V centrální oblasti na tomto úžasném snímku jsou skoro strašidelné symetrie a po zpracování je vidět ohromné, ale velice slabé halo plynného materiálu o rozměru asi 6 světelných let kolem jasnější a dobře známé planetární mlhoviny. Tento kompozitní obraz z úzkopásmových a širokopásmových dat ukazuje pozoruhodně silnou emisi dvakrát ionizovaných atomů kyslíku v modrozelených odstínech a ionizovaného vodíku a dusíku v červených odstínech. Planetární mlhoviny se už dlouho považují za závěrečné fáze života Slunci podobných hvězd. Nedávno se ukázalo, že spousta planetárních mlhovin má kolem sebe halo jako je toto, které vzniklo při odhazování materiálu v průběhu vývoje hvězdy. Astronomové předpokládají, že fáze planetární mlhoviny trvá asi 10 000 let, zatímco věk vnějších filamentárních částí tohoto halo se odhaduje na 50 000 až 90 000 let.
Oprava: Na chybné jednotky věku planetárních mlhovin upozornil Petr Chvátal.

Štítky: Planetární mlhovina, Halo, Cat's eye nebula, Ngc6543


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »