Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: Don Goldman

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. V centrální oblasti na tomto úžasném snímku jsou skoro strašidelné symetrie a po zpracování je vidět ohromné, ale velice slabé halo plynného materiálu o rozměru asi 6 světelných let kolem jasnější a dobře známé planetární mlhoviny. Tento kompozitní obraz z úzkopásmových a širokopásmových dat ukazuje pozoruhodně silnou emisi dvakrát ionizovaných atomů kyslíku v modrozelených odstínech a ionizovaného vodíku a dusíku v červených odstínech. Planetární mlhoviny se už dlouho považují za závěrečné fáze života Slunci podobných hvězd. Nedávno se ukázalo, že spousta planetárních mlhovin má kolem sebe halo jako je toto, které vzniklo při odhazování materiálu v průběhu vývoje hvězdy. Astronomové předpokládají, že fáze planetární mlhoviny trvá asi 10 000 let, zatímco věk vnějších filamentárních částí tohoto halo se odhaduje na 50 000 až 90 000 let.
Oprava: Na chybné jednotky věku planetárních mlhovin upozornil Petr Chvátal.

Štítky: Planetární mlhovina, Halo, Cat's eye nebula, Ngc6543


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »