Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: Don Goldman

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. V centrální oblasti na tomto úžasném snímku jsou skoro strašidelné symetrie a po zpracování je vidět ohromné, ale velice slabé halo plynného materiálu o rozměru asi 6 světelných let kolem jasnější a dobře známé planetární mlhoviny. Tento kompozitní obraz z úzkopásmových a širokopásmových dat ukazuje pozoruhodně silnou emisi dvakrát ionizovaných atomů kyslíku v modrozelených odstínech a ionizovaného vodíku a dusíku v červených odstínech. Planetární mlhoviny se už dlouho považují za závěrečné fáze života Slunci podobných hvězd. Nedávno se ukázalo, že spousta planetárních mlhovin má kolem sebe halo jako je toto, které vzniklo při odhazování materiálu v průběhu vývoje hvězdy. Astronomové předpokládají, že fáze planetární mlhoviny trvá asi 10 000 let, zatímco věk vnějších filamentárních částí tohoto halo se odhaduje na 50 000 až 90 000 let.
Oprava: Na chybné jednotky věku planetárních mlhovin upozornil Petr Chvátal.

Štítky: Planetární mlhovina, Halo, Cat's eye nebula, Ngc6543


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »