Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma místa přistání Apolla 11

Uznání: Neil Armstrong, Apollo 11, NASA - Panorama by Syd Buxton

Viděli jste poslední dobou panoráma z jiného světa? Toto panoráma sestavené ze skanů s vysokým rozlišením z originálních filmových políček zabírá vznešenou pustinu místa přistání Apolla 11 v měsíčním Moři klidu. Záběr zcela vlevo (AS11-37-5449), který pořídil při pohledu ze svého okna lunárního modulu Orel Neil Armstrong, je vůbec prvním snímkem, který člověk pořídil na jiném světě. V popředí vlevo, směrem na jih, jsou vidět trysky a vpravo směrem na západ je vidět stín Orla. Pro porovnání, ten velký, mělký kráter vpravo má průměr asi 12 metrů. Snímky z okna lunárního modulu byly pořízeny asi hodinu a půl po přistání, aby zdokumentovaly místo přistání ještě před procházkou po lunárním povrchu v případě, že by bylo nutné náhle odletět.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Neil armstrong


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »