Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma místa přistání Apolla 11

Uznání: Neil Armstrong, Apollo 11, NASA - Panorama by Syd Buxton

Viděli jste poslední dobou panoráma z jiného světa? Toto panoráma sestavené ze skanů s vysokým rozlišením z originálních filmových políček zabírá vznešenou pustinu místa přistání Apolla 11 v měsíčním Moři klidu. Záběr zcela vlevo (AS11-37-5449), který pořídil při pohledu ze svého okna lunárního modulu Orel Neil Armstrong, je vůbec prvním snímkem, který člověk pořídil na jiném světě. V popředí vlevo, směrem na jih, jsou vidět trysky a vpravo směrem na západ je vidět stín Orla. Pro porovnání, ten velký, mělký kráter vpravo má průměr asi 12 metrů. Snímky z okna lunárního modulu byly pořízeny asi hodinu a půl po přistání, aby zdokumentovaly místo přistání ještě před procházkou po lunárním povrchu v případě, že by bylo nutné náhle odletět.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Neil armstrong


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »