Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma místa přistání Apolla 11

Uznání: Neil Armstrong, Apollo 11, NASA - Panorama by Syd Buxton

Viděli jste poslední dobou panoráma z jiného světa? Toto panoráma sestavené ze skanů s vysokým rozlišením z originálních filmových políček zabírá vznešenou pustinu místa přistání Apolla 11 v měsíčním Moři klidu. Záběr zcela vlevo (AS11-37-5449), který pořídil při pohledu ze svého okna lunárního modulu Orel Neil Armstrong, je vůbec prvním snímkem, který člověk pořídil na jiném světě. V popředí vlevo, směrem na jih, jsou vidět trysky a vpravo směrem na západ je vidět stín Orla. Pro porovnání, ten velký, mělký kráter vpravo má průměr asi 12 metrů. Snímky z okna lunárního modulu byly pořízeny asi hodinu a půl po přistání, aby zdokumentovaly místo přistání ještě před procházkou po lunárním povrchu v případě, že by bylo nutné náhle odletět.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Neil armstrong


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »