Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá Země s červeným sprajtem

Uznání: ISS Expedition 31 Crew, NASA

Na tomto snímku Země je cosi velice neobvyklého, dokážete to najít? Prchavý jev, který se kdysi považoval jenom za legendu, byl znovu zachycen, jen vědět, kam se dívat. Snímek nahoře byl pořízen z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) koncem dubna, zcela vlevo jsou vidět dobře známé sluneční panely a vpravo zase část robotického ramene. Vzácně zachycený jev se nazývá červený sprajt a lze ho spatřit, i když velice slabý, těsně nad jasnou oblastí na snímku vpravo. Ta jasná oblast a červený sprajt jsou různé typy blesků, přičemž bílý záblesk je typičtější. Ačkoliv sprajty byly příležitostně hlašeny už 300 let, tak poprvé byly zachyceny na film v roce 1989, a to náhodou. O sprajtech toho zůstává mnoho neznámého, včetně toho, jak k nim dochází, jejich vliv na atmosférický globální elektrický tok a zda nějak souvisí s jinými vysokoatmosférickými blesky jako jsou modré výtrysky nebo pozemské záblesky gama.

Štítky: Země, ISS, Sprite


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »