Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá Země s červeným sprajtem

Uznání: ISS Expedition 31 Crew, NASA

Na tomto snímku Země je cosi velice neobvyklého, dokážete to najít? Prchavý jev, který se kdysi považoval jenom za legendu, byl znovu zachycen, jen vědět, kam se dívat. Snímek nahoře byl pořízen z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) koncem dubna, zcela vlevo jsou vidět dobře známé sluneční panely a vpravo zase část robotického ramene. Vzácně zachycený jev se nazývá červený sprajt a lze ho spatřit, i když velice slabý, těsně nad jasnou oblastí na snímku vpravo. Ta jasná oblast a červený sprajt jsou různé typy blesků, přičemž bílý záblesk je typičtější. Ačkoliv sprajty byly příležitostně hlašeny už 300 let, tak poprvé byly zachyceny na film v roce 1989, a to náhodou. O sprajtech toho zůstává mnoho neznámého, včetně toho, jak k nim dochází, jejich vliv na atmosférický globální elektrický tok a zda nějak souvisí s jinými vysokoatmosférickými blesky jako jsou modré výtrysky nebo pozemské záblesky gama.

Štítky: Země, ISS, Sprite


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »