Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna u Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Tom O'Donoghue

Proč je obloha u hvězdy Antares a Rho Ophiuchi tak barevná? Ty barvy jsou důsledkem směsice objektů a procesů. Jemný prach zepředu osvětlovaný hvězdným světlem vytváří modré reflekční mlhoviny. Mračna plynu, jejichž atomy jsou excitovány ultrafialovým světlem hvězd, vytvářejí červené emisní mlhoviny. Zezadu podvícená mračna prachu světlo hvězd stíní, takže se jeví tmavá. Červený nadobr Antares je jednou z nejjasnějších hvězd na noční obloze a osvětluje žlutočervené mraky níže pod středem. Rho Ophiuchi leží ve středu modré mlhoviny skoro nahoře. Napravo od hvězdy Antares a vlevo níž od červeného mračna kolem hvězdy Sigma Scorpii je vidět vzdálená kulová hvězdokupa M4. Tato hvězdná mračna jsou ještě barevnější, než vůbec může člověk vidět, emitují totiž světlo přes celé elektromagnetické spektrum.

Štítky: Antares, Colorful, Rho Ophiuchi


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »