Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna u Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Tom O'Donoghue

Proč je obloha u hvězdy Antares a Rho Ophiuchi tak barevná? Ty barvy jsou důsledkem směsice objektů a procesů. Jemný prach zepředu osvětlovaný hvězdným světlem vytváří modré reflekční mlhoviny. Mračna plynu, jejichž atomy jsou excitovány ultrafialovým světlem hvězd, vytvářejí červené emisní mlhoviny. Zezadu podvícená mračna prachu světlo hvězd stíní, takže se jeví tmavá. Červený nadobr Antares je jednou z nejjasnějších hvězd na noční obloze a osvětluje žlutočervené mraky níže pod středem. Rho Ophiuchi leží ve středu modré mlhoviny skoro nahoře. Napravo od hvězdy Antares a vlevo níž od červeného mračna kolem hvězdy Sigma Scorpii je vidět vzdálená kulová hvězdokupa M4. Tato hvězdná mračna jsou ještě barevnější, než vůbec může člověk vidět, emitují totiž světlo přes celé elektromagnetické spektrum.

Štítky: Antares, Colorful, Rho Ophiuchi


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »