Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna u Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Tom O'Donoghue

Proč je obloha u hvězdy Antares a Rho Ophiuchi tak barevná? Ty barvy jsou důsledkem směsice objektů a procesů. Jemný prach zepředu osvětlovaný hvězdným světlem vytváří modré reflekční mlhoviny. Mračna plynu, jejichž atomy jsou excitovány ultrafialovým světlem hvězd, vytvářejí červené emisní mlhoviny. Zezadu podvícená mračna prachu světlo hvězd stíní, takže se jeví tmavá. Červený nadobr Antares je jednou z nejjasnějších hvězd na noční obloze a osvětluje žlutočervené mraky níže pod středem. Rho Ophiuchi leží ve středu modré mlhoviny skoro nahoře. Napravo od hvězdy Antares a vlevo níž od červeného mračna kolem hvězdy Sigma Scorpii je vidět vzdálená kulová hvězdokupa M4. Tato hvězdná mračna jsou ještě barevnější, než vůbec může člověk vidět, emitují totiž světlo přes celé elektromagnetické spektrum.

Štítky: Antares, Colorful, Rho Ophiuchi


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »