Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity na Marsu: Pohled na Mt. Sharp

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Additional Mosaic Processing: Kenneth Kremer & Marco Di Lorenzo

Co to je na obzoru? Ten světlý vrchol je Mt. Sharp, konečný cíl vozítka Curiosity. Mozaika snímků nahoře byla pořízena z Bradbury Landing, tedy z místa přistání Curiosity a v popředí je vidět natažené robotické rameno vozítka. Curiosity je již v pohybu přes okolní štěrkové pole k zajímavému terénnímu útvaru nazvanému Glenelg. Vozítko Curiosity také začalo s analýzou svého okolí výstřelem laseru na blízký kámen a následnou analýzou složení výsledného plynového obláčku. Pokud na Marsu někdy existoval život, tak mohl docela dobře být zde v kráteru Gale, takže ve vozítku Curiosity má lidstvo nyní tu nejlepší šanci najít jeho pozůstatky.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Mt. Sharp


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »