Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity na Marsu: Pohled na Mt. Sharp

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Additional Mosaic Processing: Kenneth Kremer & Marco Di Lorenzo

Co to je na obzoru? Ten světlý vrchol je Mt. Sharp, konečný cíl vozítka Curiosity. Mozaika snímků nahoře byla pořízena z Bradbury Landing, tedy z místa přistání Curiosity a v popředí je vidět natažené robotické rameno vozítka. Curiosity je již v pohybu přes okolní štěrkové pole k zajímavému terénnímu útvaru nazvanému Glenelg. Vozítko Curiosity také začalo s analýzou svého okolí výstřelem laseru na blízký kámen a následnou analýzou složení výsledného plynového obláčku. Pokud na Marsu někdy existoval život, tak mohl docela dobře být zde v kráteru Gale, takže ve vozítku Curiosity má lidstvo nyní tu nejlepší šanci najít jeho pozůstatky.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Mt. Sharp


2. vesmírný týden 2026

2. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 1. do 11. 1. 2026. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti. Večer je nad jihem až jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem Jupiter, který bude v opozici, a tedy nejblíže Zemi a viditelný celou noc. Uran je také v noci vysoko na obloze a chybí jen planety v konjunkci se Sluncem. Aktivita Slunce se zvýšila a erupce vedly i k aktivitě geomagnetického pole a slabým polárním zářím. Pokračují starty Falconů 9 pro platící zákazníky i pro vlastní síť Starlink. K testu se chystá nová raketa Ceres-2. Před 90 lety se narodil Robert Woodrow Wilson, který spolu s Arno Penziasem objevil záření kosmického pozadí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33.

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33. Složeno ze 119 jednotlivých expozic po 10 sekundách. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Výsledek nepříznivě ovlivnilo silné měsíční světlo, které se navíc rozptylovalo na souvislé sněhové pokrývce. Teplota vzduchu -10.7°C.

Další informace »