Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity na Marsu: Pohled na Mt. Sharp

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Additional Mosaic Processing: Kenneth Kremer & Marco Di Lorenzo

Co to je na obzoru? Ten světlý vrchol je Mt. Sharp, konečný cíl vozítka Curiosity. Mozaika snímků nahoře byla pořízena z Bradbury Landing, tedy z místa přistání Curiosity a v popředí je vidět natažené robotické rameno vozítka. Curiosity je již v pohybu přes okolní štěrkové pole k zajímavému terénnímu útvaru nazvanému Glenelg. Vozítko Curiosity také začalo s analýzou svého okolí výstřelem laseru na blízký kámen a následnou analýzou složení výsledného plynového obláčku. Pokud na Marsu někdy existoval život, tak mohl docela dobře být zde v kráteru Gale, takže ve vozítku Curiosity má lidstvo nyní tu nejlepší šanci najít jeho pozůstatky.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Mt. Sharp


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »