Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antares a mračna

Uznání a copyright: Ivan Eder

Antares je obří hvězda. Antares patří do třídy rudých nadobrů s průměrem asi 850 krát větším, než je průměr našeho Slunce, 15 krát hmotnější a 10 000 jasnější. Antares je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Štíra (Scorpius) a je jednou z nejjasnějších hvězd na celé noční obloze. Asi 550 světelných let vzdálený Antares je vidět vlevo obklopen žlutou mlhovinou plynu, který zřejmě vyvrhnul. Záření z modré doprovodné složky Antara pomáhá rozvítit plyn mlhoviny. Daleko za Antarem je na snímku nahoře kulová hvězdokupa M4 a vpravo je vidět jasná hvězda Al Niyat.
Oprava: Na skloňování slova Antares upozornil Jan Lukačevič. Na chybějící slovo obklopen upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Mlhovina, Hvězda, Antares


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »