Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antares a mračna

Uznání a copyright: Ivan Eder

Antares je obří hvězda. Antares patří do třídy rudých nadobrů s průměrem asi 850 krát větším, než je průměr našeho Slunce, 15 krát hmotnější a 10 000 jasnější. Antares je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Štíra (Scorpius) a je jednou z nejjasnějších hvězd na celé noční obloze. Asi 550 světelných let vzdálený Antares je vidět vlevo obklopen žlutou mlhovinou plynu, který zřejmě vyvrhnul. Záření z modré doprovodné složky Antara pomáhá rozvítit plyn mlhoviny. Daleko za Antarem je na snímku nahoře kulová hvězdokupa M4 a vpravo je vidět jasná hvězda Al Niyat.
Oprava: Na skloňování slova Antares upozornil Jan Lukačevič. Na chybějící slovo obklopen upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Mlhovina, Hvězda, Antares


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »