Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina z Kitt Peak

Uznání: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA

Z dálky celá ta věc vypadá jako Orel. Při bližším pohledu na Orlí mlhovinu je ovšem vidět, že jasná oblast je ve skutečnosti okno do středu větší tmavé prachové obálky. Tímto oknem je vidět jasně osvětlená dílna, kde vzniká celá otevřená hvězdokupa. V této dutině jsou vysoké pilíře a kulovité globule temného prachu a studeného molekulárního plynu, kde stále vznikají hvězdy. Již je vidět několik mladých jasných modrých hvězd, jejichž světlo a vítr odpařují a odtlačují pozůstávající filamenty a stěny z plynu a prachu. Emisní Orlí mlhovina označovaná též M16 se nachází asi 6500 světelných let daleko, měří asi 20 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Tento obraz kombinuje tři specifické emitované barvy a byl pořízen 0,9 metrovým dalekohledem na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Kitt Peak


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »