Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fata morgana: Možný přelud Titaniku

Uznání a copyright: Mila Zinkova

Pomohl Titanik potopit přelud? Optický jev zvaný fata morgana dokáže nad vodním obzorem zobrazit podivné tvary nebo falešnou stěnu vody. Za správných podmínek se světlo odrážené od studené vody ohýbá neobvyklou vrstvou teplého vzduchu nad ní, takže k pozorovateli přichází z několika různých úhlů. Koncepčně podobný přelud lze spatřit například u zapadajícího Slunce, které vypadá podivně zborcené nebo třeba vzdálená dlažba se zdá mokrá. Takovýto přelud fata morgana možná dnes před sto lety mohl zakrýt skutečný ledovec z jasného pohledu posádky na palubě Titaniku. Podpůrné svědectví k této hypotéze pochází z nedaleké lodi SS Californian, která hlásila pozorování, které odpovídalo přeludu fata morgana. Nahoře je fata morgana zachycená u amerického pobřeží Tichého oceánu v roce 2008.

Štítky: Illusion, Fata morgana, Titanic


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »