Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fata morgana: Možný přelud Titaniku

Uznání a copyright: Mila Zinkova

Pomohl Titanik potopit přelud? Optický jev zvaný fata morgana dokáže nad vodním obzorem zobrazit podivné tvary nebo falešnou stěnu vody. Za správných podmínek se světlo odrážené od studené vody ohýbá neobvyklou vrstvou teplého vzduchu nad ní, takže k pozorovateli přichází z několika různých úhlů. Koncepčně podobný přelud lze spatřit například u zapadajícího Slunce, které vypadá podivně zborcené nebo třeba vzdálená dlažba se zdá mokrá. Takovýto přelud fata morgana možná dnes před sto lety mohl zakrýt skutečný ledovec z jasného pohledu posádky na palubě Titaniku. Podpůrné svědectví k této hypotéze pochází z nedaleké lodi SS Californian, která hlásila pozorování, které odpovídalo přeludu fata morgana. Nahoře je fata morgana zachycená u amerického pobřeží Tichého oceánu v roce 2008.

Štítky: Illusion, Fata morgana, Titanic


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »