Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fata morgana: Možný přelud Titaniku

Uznání a copyright: Mila Zinkova

Pomohl Titanik potopit přelud? Optický jev zvaný fata morgana dokáže nad vodním obzorem zobrazit podivné tvary nebo falešnou stěnu vody. Za správných podmínek se světlo odrážené od studené vody ohýbá neobvyklou vrstvou teplého vzduchu nad ní, takže k pozorovateli přichází z několika různých úhlů. Koncepčně podobný přelud lze spatřit například u zapadajícího Slunce, které vypadá podivně zborcené nebo třeba vzdálená dlažba se zdá mokrá. Takovýto přelud fata morgana možná dnes před sto lety mohl zakrýt skutečný ledovec z jasného pohledu posádky na palubě Titaniku. Podpůrné svědectví k této hypotéze pochází z nedaleké lodi SS Californian, která hlásila pozorování, které odpovídalo přeludu fata morgana. Nahoře je fata morgana zachycená u amerického pobřeží Tichého oceánu v roce 2008.

Štítky: Illusion, Fata morgana, Titanic


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »