Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Porovnání velikostí hvězd

Uznání a copyright: morn1415 (YouTube)

Jak velké je naše Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? V dramatickém a populárním videu na YouTube jsou ukázány relativní velikosti planet a hvězd, od nejmenších po největší. Video nahoře začíná pozemským Měsícem a pokračuje stále většími planetami v naší Sluneční soustavě. Dále je představeno Slunce ve srovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem okolí Mléčné dráhy. A konečně se do našeho pohledu dostanou některé z největších známých hvězd. Všimněte si, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě našeho Slunce a Betelgeuse nejsou známy přímým pozorováním, ale jsou odvozeny z měření jejich jasnosti, teploty a vzdálenosti. Přestože se jedná o inspirativní vzdělávací pomůcku, která je většinou přesná, tak čtenáře APODu vyzýváme k úplnému dokončení vzdělávací zkušenosti, a možná též k vylepšení budoucí verze, určením malých nepřesností v tomto videu.

Štítky: Hvězdy, Planety, Video, Sizes


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »