Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Porovnání velikostí hvězd

Uznání a copyright: morn1415 (YouTube)

Jak velké je naše Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? V dramatickém a populárním videu na YouTube jsou ukázány relativní velikosti planet a hvězd, od nejmenších po největší. Video nahoře začíná pozemským Měsícem a pokračuje stále většími planetami v naší Sluneční soustavě. Dále je představeno Slunce ve srovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem okolí Mléčné dráhy. A konečně se do našeho pohledu dostanou některé z největších známých hvězd. Všimněte si, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě našeho Slunce a Betelgeuse nejsou známy přímým pozorováním, ale jsou odvozeny z měření jejich jasnosti, teploty a vzdálenosti. Přestože se jedná o inspirativní vzdělávací pomůcku, která je většinou přesná, tak čtenáře APODu vyzýváme k úplnému dokončení vzdělávací zkušenosti, a možná též k vylepšení budoucí verze, určením malých nepřesností v tomto videu.

Štítky: Hvězdy, Planety, Video, Sizes


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »