Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Porovnání velikostí hvězd

Uznání a copyright: morn1415 (YouTube)

Jak velké je naše Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? V dramatickém a populárním videu na YouTube jsou ukázány relativní velikosti planet a hvězd, od nejmenších po největší. Video nahoře začíná pozemským Měsícem a pokračuje stále většími planetami v naší Sluneční soustavě. Dále je představeno Slunce ve srovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem okolí Mléčné dráhy. A konečně se do našeho pohledu dostanou některé z největších známých hvězd. Všimněte si, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě našeho Slunce a Betelgeuse nejsou známy přímým pozorováním, ale jsou odvozeny z měření jejich jasnosti, teploty a vzdálenosti. Přestože se jedná o inspirativní vzdělávací pomůcku, která je většinou přesná, tak čtenáře APODu vyzýváme k úplnému dokončení vzdělávací zkušenosti, a možná též k vylepšení budoucí verze, určením malých nepřesností v tomto videu.

Štítky: Hvězdy, Planety, Video, Sizes


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »