Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Porovnání velikostí hvězd

Uznání a copyright: morn1415 (YouTube)

Jak velké je naše Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? V dramatickém a populárním videu na YouTube jsou ukázány relativní velikosti planet a hvězd, od nejmenších po největší. Video nahoře začíná pozemským Měsícem a pokračuje stále většími planetami v naší Sluneční soustavě. Dále je představeno Slunce ve srovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem okolí Mléčné dráhy. A konečně se do našeho pohledu dostanou některé z největších známých hvězd. Všimněte si, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě našeho Slunce a Betelgeuse nejsou známy přímým pozorováním, ale jsou odvozeny z měření jejich jasnosti, teploty a vzdálenosti. Přestože se jedná o inspirativní vzdělávací pomůcku, která je většinou přesná, tak čtenáře APODu vyzýváme k úplnému dokončení vzdělávací zkušenosti, a možná též k vylepšení budoucí verze, určením malých nepřesností v tomto videu.

Štítky: Hvězdy, Planety, Video, Sizes


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »