Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční soustava z MESSENGERu

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Co uvidíte, když byste se dívali ze středu Sluneční soustavy? Téměř takový pohled nedávno ze vzdálenosti Merkuru pořídila kosmická sonda MESSENGER, která nyní obíhá Slunce. Všechny sluneční planety se jeví jako světelné body, přičemž nejbližší a největší planety se jeví nejjasnější. Všechny tyto planety obíhají stejným směrem a na obloze se vyskytují kolem (téměř) stejné velké kružnice - roviny ekliptiky. Na horizontálně komprimovaném obrázku nahoře jsou vidět Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter a Saturn, zatímco polohy Uranu a Neptunu jsou pouze vyznačeny, protože jsou příliš slabé, než aby vystoupily. Planeární status Pluta byl nedávno zpochybněn a je příliš slabé, než aby bylo vidět. Je vidět i pozemský Měsíc, stejně jako Galileovy měsíce Jupiteru. Snímek nahoře je protikladem snímku, který pořídila z vnějšku Sluneční soustavy v roce 1990 sonda Voyager 1. MESSENGER už třikrát prolétl kolem Merkuru a příští měsíc by měl vstoupit na oběžnou dráhu této nejvnitřnější planety Sluneční soustavy.

Štítky: Planety, Sluneční soustava, Messenger


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »