Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční soustava z MESSENGERu

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Co uvidíte, když byste se dívali ze středu Sluneční soustavy? Téměř takový pohled nedávno ze vzdálenosti Merkuru pořídila kosmická sonda MESSENGER, která nyní obíhá Slunce. Všechny sluneční planety se jeví jako světelné body, přičemž nejbližší a největší planety se jeví nejjasnější. Všechny tyto planety obíhají stejným směrem a na obloze se vyskytují kolem (téměř) stejné velké kružnice - roviny ekliptiky. Na horizontálně komprimovaném obrázku nahoře jsou vidět Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter a Saturn, zatímco polohy Uranu a Neptunu jsou pouze vyznačeny, protože jsou příliš slabé, než aby vystoupily. Planeární status Pluta byl nedávno zpochybněn a je příliš slabé, než aby bylo vidět. Je vidět i pozemský Měsíc, stejně jako Galileovy měsíce Jupiteru. Snímek nahoře je protikladem snímku, který pořídila z vnějšku Sluneční soustavy v roce 1990 sonda Voyager 1. MESSENGER už třikrát prolétl kolem Merkuru a příští měsíc by měl vstoupit na oběžnou dráhu této nejvnitřnější planety Sluneční soustavy.

Štítky: Planety, Sluneční soustava, Messenger


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »