Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Jih Orionu

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Na jihu velké hvězdotvorné oblasti známé jako Mlhovina v Orionu leží jasná modrá reflekční mlhovina NGC 1999. NGC 1999 je na okraji komplexu Orionova molekulárního mračna ve vzdálenosti asi 1 500 světelných let a osvětluje ji dovnitř zanořená proměnná hvězda V380 Orionis. Na tomto širokoúhlém kosmickém pohledu, který má přes 10 světelných let, mlhovinu poblíž středu označkuje na stranu položené temné písmeno T. O tomto tmavém útvaru se kdysi soudilo, že jde o neprůhledné mračno prachu, které je vidět v siluetě proti jasné reflekční mlhovině. Ovšem nedávné infračervené snímky ukazují, že tento útvar je nejspíše díra rozfouknutá v samotné mlhovině energetickými mladými hvězdami. Tato oblast přímo oplývá energetickými mladými hvězdami, které vytvářejí výtrysky a výtoky produkující zářivé rázové vlny. Takové útvary se katalogizují jako Herbig-Harovy (HH) objekty po astronomech George Herbigovi a Guillermo Harovi a na tomto pohledu, na kterém jsou pod NGC 1999 HH1 a HH2, jsou vidět červené rázové vlny. Stelární výtrysky a výtoky odtlačují okolní materál rychlostmi stovek kilometrů za sekundu.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Orion, Herbig haro, Ngc1999, Hh1, Hh2


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »