Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Jih Orionu

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Na jihu velké hvězdotvorné oblasti známé jako Mlhovina v Orionu leží jasná modrá reflekční mlhovina NGC 1999. NGC 1999 je na okraji komplexu Orionova molekulárního mračna ve vzdálenosti asi 1 500 světelných let a osvětluje ji dovnitř zanořená proměnná hvězda V380 Orionis. Na tomto širokoúhlém kosmickém pohledu, který má přes 10 světelných let, mlhovinu poblíž středu označkuje na stranu položené temné písmeno T. O tomto tmavém útvaru se kdysi soudilo, že jde o neprůhledné mračno prachu, které je vidět v siluetě proti jasné reflekční mlhovině. Ovšem nedávné infračervené snímky ukazují, že tento útvar je nejspíše díra rozfouknutá v samotné mlhovině energetickými mladými hvězdami. Tato oblast přímo oplývá energetickými mladými hvězdami, které vytvářejí výtrysky a výtoky produkující zářivé rázové vlny. Takové útvary se katalogizují jako Herbig-Harovy (HH) objekty po astronomech George Herbigovi a Guillermo Harovi a na tomto pohledu, na kterém jsou pod NGC 1999 HH1 a HH2, jsou vidět červené rázové vlny. Stelární výtrysky a výtoky odtlačují okolní materál rychlostmi stovek kilometrů za sekundu.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Orion, Herbig haro, Ngc1999, Hh1, Hh2


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »