Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4449: Malá galaxie podrobně

Uznání: Data - Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Robert Gendler

Zdá se, že velké spirální galaxie často sežnou všechnu slávu. Jejich mladé modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti v zavinutých spirálních ramenech jisto jistě přitáhnou pozornost. Ale v malých, nepravidelných galaxiích, jako je třeba 12 miliónů světelných let vzdálená NGC 4449, také vznikají hvězdy. Tento malý vesmírný ostrov měří něco pod 20 000 světelných let a co do velikosti se podobá a je často srovnáván se satelitní galaxií naší Mléčné dráhy, s Velkým Magellanovým mračnem (LMC). Tento pozoruhodný podrobný snímek z Hubblova kosmického dalekohledu tak dobře prostudované galaxie byl znovu zpracován, aby vynikla červená záře vodíku. Záře sleduje hvězdotvorné oblasti v NGC 4449, přičemž některé jsou dokonce větší, než ty v LMC, s enormními mezihvězdnými oblouky a bublinami nafouknutými krátce žijícími hmotnými hvězdami. NGC 4449 je členem kupy galaxií v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Uvažuje se, že vznikání hvězd v NGC 4449 ovlivnila interakce s okolními galaxiemi.

Štítky: Star-formation, Hvězdokupy, Oblast H-II, Superbublina, Ngc4449, Irregular galaxy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »