Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4449: Malá galaxie podrobně

Uznání: Data - Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Robert Gendler

Zdá se, že velké spirální galaxie často sežnou všechnu slávu. Jejich mladé modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti v zavinutých spirálních ramenech jisto jistě přitáhnou pozornost. Ale v malých, nepravidelných galaxiích, jako je třeba 12 miliónů světelných let vzdálená NGC 4449, také vznikají hvězdy. Tento malý vesmírný ostrov měří něco pod 20 000 světelných let a co do velikosti se podobá a je často srovnáván se satelitní galaxií naší Mléčné dráhy, s Velkým Magellanovým mračnem (LMC). Tento pozoruhodný podrobný snímek z Hubblova kosmického dalekohledu tak dobře prostudované galaxie byl znovu zpracován, aby vynikla červená záře vodíku. Záře sleduje hvězdotvorné oblasti v NGC 4449, přičemž některé jsou dokonce větší, než ty v LMC, s enormními mezihvězdnými oblouky a bublinami nafouknutými krátce žijícími hmotnými hvězdami. NGC 4449 je členem kupy galaxií v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Uvažuje se, že vznikání hvězd v NGC 4449 ovlivnila interakce s okolními galaxiemi.

Štítky: Star-formation, Hvězdokupy, Oblast H-II, Superbublina, Ngc4449, Irregular galaxy


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter nad Jihlavou

Měsíc a Jupiter

Další informace »