Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Švýcarskem

Uznání: Stephane Vetter

Co je vidět na noční obloze v tomto ročním období? K ilustraci odpovědi na tuto otázku vznikl tento měsíc obrázek krásné země, mračen a oblohy nad městem Neuchâtel ve Švýcarsku. V popředí jsou vidět sněhem pokryté útesy ve tvaru amfiteátru Creux du Van, stejně jako vzdálené stromy a světly měst ozářené mraky. Na půlnoční obloze jsou vidět galaxie včetně dlouhého oblouku centrálního pásu naší Galaxie Mléčná dráha, galaxie v Andromedě (M31) a galaxie v Trojúhelníku (M33). Z hvězdokup jsou vidět NGC 752, M34, M35, M41, dvojitá hvězdokupa a Jesličky (M44). Z mlhovin jsou vidět mlhovina v Orionu (M42), NGC 7822, IC 1396, Růžicová mlhovina, mlhovina Plamínek, Kalifornie, mlhoviny Srdce a Duše a mlhovina Pacman. Když nad snímek nahoře umístíte kurzor, tak uvidíte jmenovky všech těchto útvarů. Ale na širokoúhlém snímku nebe je zachyceno ještě více zázraků oblohy. Jaké další mlhoviny ještě dokážete najít?

Štítky: Mléčná dráha, Nebulas, Switzerland, Mouse over


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »