Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna mammatus nad Olympijským údolím

Uznání a licence: Matt Saal (Wikipedia)

Co se stalo s těmito mračny? Spodek normálních mraků je plochý, protože vlhký teplý vzduch, který stoupá a ochlazuje se, kondenzuje do vodních kapiček při velice specifické teplotě, která obvykle odpovídá velice specifické výšce. Poté, co vzniknou kapičky, tak se vzduch stane neprůhledný. Za určitých podmínek se ovšem mohou vyvinout části mračen, které obsahují velké kapky vody nebo ledu, který padá do čistého vzduchu, když se vypařuje. Takové části mračen mohou vznikat v turbulentním vzduchu při bouřkách a lze je například spatřit poblíž vrcholu kovadlinového mraku. Výsledná mračna mammatus vypadají zvláště výrazně při osvětlení slunečním světlem ze strany. Tato mračna mammatus byla vyfotografována minulý srpen nad Olympijským údolím v Kalifornii v USA.

Štítky: Mračna, Mammatus clouds, Olympic Valley


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »