Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřková supercela nad Wyomingem

Uznání videa: Basehunters (BasehuntersChasing) Music: Empire (Shakira)

Jak vzniká mračno bouřkové supercely? Nahoře je zrychlené video pořízené minulou neděli, které podrobně zachycuje vznik takové mohutné supercely ve východním Wyomingu v USA. Supercela začíná jako součást velkého a tmavého bouřkového komplexu a vzniká v mohutném rotujícím stoupavém vzduchu známém jako mezocyklona. Mezocyklony vznikají při náhlých změnách rychlosti a směru větru s výškou a mohou způsobit přívalový déšť, ničivé kroupy, vířivý vítr a někdy i tornáda. Na videu je vidět, jak pozorovatelé bouřku studují, filmují a nakonec od rozvíjejícího se bouřkového mračna prchají. Uprostřed videa je vidět, jak kilometrová supercela zlověstně víří a má téměř plochý spodek. Ke konci videa začíná vznikat další mračno vířící supercely, ale rychle se rozpadá.

Průzkum: Viděli jste video nahoře už dříve?

Štítky: Mračna, Počasí, Supercell


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »