Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřková supercela nad Wyomingem

Uznání videa: Basehunters (BasehuntersChasing) Music: Empire (Shakira)

Jak vzniká mračno bouřkové supercely? Nahoře je zrychlené video pořízené minulou neděli, které podrobně zachycuje vznik takové mohutné supercely ve východním Wyomingu v USA. Supercela začíná jako součást velkého a tmavého bouřkového komplexu a vzniká v mohutném rotujícím stoupavém vzduchu známém jako mezocyklona. Mezocyklony vznikají při náhlých změnách rychlosti a směru větru s výškou a mohou způsobit přívalový déšť, ničivé kroupy, vířivý vítr a někdy i tornáda. Na videu je vidět, jak pozorovatelé bouřku studují, filmují a nakonec od rozvíjejícího se bouřkového mračna prchají. Uprostřed videa je vidět, jak kilometrová supercela zlověstně víří a má téměř plochý spodek. Ke konci videa začíná vznikat další mračno vířící supercely, ale rychle se rozpadá.

Průzkum: Viděli jste video nahoře už dříve?

Štítky: Mračna, Počasí, Supercell


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »