Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřková supercela nad Texasem

Uznání a copyright: Mike Oblinski; Music: Impact Lento (Kevin MacLeod, Incompetech)

Je to mračno nebo cizí vesmírná loď? Je to neobvyklý a někdy nebezpečný typ bouřkového mraku zvaný supercela. Ze supercel mohou pocházet ničivá tornáda, kroupy, sestupné poryvy vzduchu nebo prudké deště. Nebo jen vypadají impozantně. V supercele sídlí mezocyklona, stoupavý sloupec vzduchu obklopený klesajícím vzduchem. Supercely se mohou vyskytovat na mnoha místech na Zemi, ale zvlášť běžné jsou v tornádové aleji v USA. Nahoře jsou zachyceny čtyři zrychlené sekvence supercely, která rotuje a pohybujese nad městem Booker v Texasu. Na videu jsou vidět nová mračna, která vznikají poblíž středu bouřky, na zemi vířící prach, blýskání v horních mracích, přičemž celý tento komplex impozantního tvaru zlověstně rotuje. Nakonec je po několika hodinách vidět závěrečná sekvence, prší hustý déšť a bouře začíná ustávat.

Sledujete APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Bouře, Mračna, Video, Supercell


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »