Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřková supercela nad Texasem

Uznání a copyright: Mike Oblinski; Music: Impact Lento (Kevin MacLeod, Incompetech)

Je to mračno nebo cizí vesmírná loď? Je to neobvyklý a někdy nebezpečný typ bouřkového mraku zvaný supercela. Ze supercel mohou pocházet ničivá tornáda, kroupy, sestupné poryvy vzduchu nebo prudké deště. Nebo jen vypadají impozantně. V supercele sídlí mezocyklona, stoupavý sloupec vzduchu obklopený klesajícím vzduchem. Supercely se mohou vyskytovat na mnoha místech na Zemi, ale zvlášť běžné jsou v tornádové aleji v USA. Nahoře jsou zachyceny čtyři zrychlené sekvence supercely, která rotuje a pohybujese nad městem Booker v Texasu. Na videu jsou vidět nová mračna, která vznikají poblíž středu bouřky, na zemi vířící prach, blýskání v horních mracích, přičemž celý tento komplex impozantního tvaru zlověstně rotuje. Nakonec je po několika hodinách vidět závěrečná sekvence, prší hustý déšť a bouře začíná ustávat.

Sledujete APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Bouře, Mračna, Video, Supercell


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »