Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřková supercela nad Texasem

Uznání a copyright: Mike Oblinski; Music: Impact Lento (Kevin MacLeod, Incompetech)

Je to mračno nebo cizí vesmírná loď? Je to neobvyklý a někdy nebezpečný typ bouřkového mraku zvaný supercela. Ze supercel mohou pocházet ničivá tornáda, kroupy, sestupné poryvy vzduchu nebo prudké deště. Nebo jen vypadají impozantně. V supercele sídlí mezocyklona, stoupavý sloupec vzduchu obklopený klesajícím vzduchem. Supercely se mohou vyskytovat na mnoha místech na Zemi, ale zvlášť běžné jsou v tornádové aleji v USA. Nahoře jsou zachyceny čtyři zrychlené sekvence supercely, která rotuje a pohybujese nad městem Booker v Texasu. Na videu jsou vidět nová mračna, která vznikají poblíž středu bouřky, na zemi vířící prach, blýskání v horních mracích, přičemž celý tento komplex impozantního tvaru zlověstně rotuje. Nakonec je po několika hodinách vidět závěrečná sekvence, prší hustý déšť a bouře začíná ustávat.

Sledujete APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Bouře, Mračna, Video, Supercell


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »