Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy sáněk ze suchého ledu na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Jak vznikly tyto dlouhé a skoro přímé rýhy na Marsu? Přímé rýhy se objevují po stranách některých písečných svahů při marťanském jaru, mají téměř konstantní šířku, jsou dlouhé až 2 kilometry a po svých stranách mají vyvýšené okraje. Zdá se, že na rozdíl od většiny vodních toků nemají na úpatí kopce oblasti vyschlých zbytků. Vedoucí hypotéza praví, a zde na Zemi se ověřuje, že tyto lineární rýhy jsou způsobeny úlomky ledu oxidu uhličitého (suchého ledu), který se odlamuje a klouže z kopců dolů, přičemž sublimuje na plyn, až se nakonec do řídkého vzduchu úplně vypaří. Pokud je to pravda, tak by tyto přírodní sáně ze suchého ledu mohly budoucím dobrodruhům umožnit hladkou jízdu na polštáři unikajícího oxidu uhličitého. Teprve nedávno zveřejněný snímek nahoře pořídila v roce 2006 kamera HiRISE na palubě družice Marsu Mars Reconnaissance Orbiter, kterou vypustila agentura NASA.

Astrofyzici: Prohlédněte si více než 600 zdrojů v knihovně astrofyzikálních zdrojových kódů.

Štítky: Mars, Gullies, Dry ice


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »