Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blesk zachycený rychlostí 7207 snímků za sekundu

Uznání a copyright: Tom A. Warner, ZTResearch, www.weathervideoHD.TV

Jak je rychlý blesk? Blesk se pohybuje tak rychle, že lidé nejen že ho nemohou vidět se pohybovat, ale ani nemohou říci směr. Blesk nahoře se ale pro toto video s extrémně vysokým časovým rozlišením nepohyboval dost rychle, takže mohl být rozlišen. Video sleduje událost neuvěřitelnou rychlostí 7207 snímků za sekundu a aktuální čas je vidět dole. Blesk nahoře začíná s mnoha simultánně vytvářenými ionizačními kanály, které se větví z negativně nabitého zásobníku elektronů a iontů, který nějakým způsobem vznikl prouděním a kolizemi v dešťovém mračnu. Asi 0,015 sekundy po zjevení blesku, který na zrychleném videu nahoře trvá asi 3 sekundy, jeden z meandrujících navaděčů náboje učiní kontakt a náhle se objeví kladná, ze země nahoru proudící špička, takže vzniká kanál ionizovaného vzduchu, který okamžitě působí jako vodič. Bezprostředně poté tento horký kanál pulzuje s obrovským množstvím nábojů, které proudí tam a zpátky mezi mračnem a zemí a vytvářejí nebezpečnou explozi, která je později slyšet jako hrom. O blesku toho zůstává mnoho neznámého, včetně podrobného mechanismu, který odděluje náboje.

Štítky: Blesk, Zemská atmosféra, Video, Time-lapse


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »