Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blesk zachycený rychlostí 7207 snímků za sekundu

Uznání a copyright: Tom A. Warner, ZTResearch, www.weathervideoHD.TV

Jak je rychlý blesk? Blesk se pohybuje tak rychle, že lidé nejen že ho nemohou vidět se pohybovat, ale ani nemohou říci směr. Blesk nahoře se ale pro toto video s extrémně vysokým časovým rozlišením nepohyboval dost rychle, takže mohl být rozlišen. Video sleduje událost neuvěřitelnou rychlostí 7207 snímků za sekundu a aktuální čas je vidět dole. Blesk nahoře začíná s mnoha simultánně vytvářenými ionizačními kanály, které se větví z negativně nabitého zásobníku elektronů a iontů, který nějakým způsobem vznikl prouděním a kolizemi v dešťovém mračnu. Asi 0,015 sekundy po zjevení blesku, který na zrychleném videu nahoře trvá asi 3 sekundy, jeden z meandrujících navaděčů náboje učiní kontakt a náhle se objeví kladná, ze země nahoru proudící špička, takže vzniká kanál ionizovaného vzduchu, který okamžitě působí jako vodič. Bezprostředně poté tento horký kanál pulzuje s obrovským množstvím nábojů, které proudí tam a zpátky mezi mračnem a zemí a vytvářejí nebezpečnou explozi, která je později slyšet jako hrom. O blesku toho zůstává mnoho neznámého, včetně podrobného mechanismu, který odděluje náboje.

Štítky: Blesk, Zemská atmosféra, Video, Time-lapse


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »