Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Pilíře stvoření

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

Byl to jeden z nejslavnějších snímků let 1990-tých. Tento snímek pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled a ukazuje vypařující se plynné globule (EGGs - evaporating gaseous globules), které se vynořují z pilířů molekulárního plynu a prachu. Tyto obří pilíře jsou světelné roky dlouhé a jsou tak husté, že se vnitřní plyn gravitačně smršťuje za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných hvězd na konci každého pilíře způsobuje, že se materiál s nízkou hustotou odpařuje a zanechává hvězdné porodnice plné odkrytých "vajec" (EGGs). Orlí mlhovina spojená s otevřenou hvězdokupou M16 se nachází asi 7000 světelných let daleko. Pilíře stvoření zase zachytil v roce 2007 Spitzerův kosmický dalekohled v infračerveném světle a výsledky vedou k doměnce, že pilíře už možná zničila místní supernova, ale světlo z této události musí k Zemi teprve doletět.

Štítky: Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »