Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Pilíře stvoření

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

Byl to jeden z nejslavnějších snímků let 1990-tých. Tento snímek pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled a ukazuje vypařující se plynné globule (EGGs - evaporating gaseous globules), které se vynořují z pilířů molekulárního plynu a prachu. Tyto obří pilíře jsou světelné roky dlouhé a jsou tak husté, že se vnitřní plyn gravitačně smršťuje za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných hvězd na konci každého pilíře způsobuje, že se materiál s nízkou hustotou odpařuje a zanechává hvězdné porodnice plné odkrytých "vajec" (EGGs). Orlí mlhovina spojená s otevřenou hvězdokupou M16 se nachází asi 7000 světelných let daleko. Pilíře stvoření zase zachytil v roce 2007 Spitzerův kosmický dalekohled v infračerveném světle a výsledky vedou k doměnce, že pilíře už možná zničila místní supernova, ale světlo z této události musí k Zemi teprve doletět.

Štítky: Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »