Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

The Eagle Rises

Uznání: Apollo 11, NASA - Stereo Image copyright: John Kaufmann (ALSJ)

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na tento pozoruhodný stereo pohled z lunární oběžné dráhy. Pohled vznikl ze dvou fotografií (AS11-44-6633 a AS11-44-6634), které při výpravě výpravě Apolla 11 v roce 1969 pořídil astronaut Michael Collins. Na 3D anaglyfu je vidět vzletový stupeň lunárního modulu zvaný Orel (The Eagle), jak 21. července stoupá k setkání s velitelskou sekcí na lunární orbitě. Na palubě vzletového stupně je Neil Armstrong a Buzz Aldrin, kteří poprvé vstoupili na Měsíc. Ta hladká tmavá oblast na měsíčním povrchu je Smythovo moře (Mare Smythii), které se nachází hned pod rovníkem zcela na východním okraji přivrácené strany Měsíce. Za lunárním obzorem je naše stará dobrá planeta Země.

Štítky: Lunární modul, Země, Stereo, Apollo 11, Eagle, Rise


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »