Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc potkal Jupiter

Uznání a copyright: Cristian Fattinnanzi

Pozorovatelé na celé Zemi se těšili z blízkého setkání planet a Měsíce 15. července před úsvitem. A zatímco hodně z nich vidělo Jupiter u tenkého ubývajícího srpku, tak Evropané měli též příležitost vidět tohoto vládnoucího plynného obra, jak prošel za lunárním diskem, který ho zakryl, když klouzal nocí. Pohled dalekohledem z města Montecassiano v Itálii sice ohrožovaly mraky, ale i tak tento snímek ukazuje Jupiter poté, co se vynořil ze zákrytu spolu se svými čtyřmi velkými galilejskými měsíci. Sluncem osvětlený srpek je přeexponovaný a noční strana Měsíce je slabě osvětlena světlem Země. Za tmavým lunárním okrajem jsou zleva doprava seřazeny Kalisto, Ganymed, Jupiter, Io a Europa. Ve skutečnosti jsou Kalisto, Ganymed a Io větší než pozemský Měsíc, zatímco Europa je o něco menší.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zákryt, Měsíce, Galilean


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »