Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc potkal Jupiter

Uznání a copyright: Cristian Fattinnanzi

Pozorovatelé na celé Zemi se těšili z blízkého setkání planet a Měsíce 15. července před úsvitem. A zatímco hodně z nich vidělo Jupiter u tenkého ubývajícího srpku, tak Evropané měli též příležitost vidět tohoto vládnoucího plynného obra, jak prošel za lunárním diskem, který ho zakryl, když klouzal nocí. Pohled dalekohledem z města Montecassiano v Itálii sice ohrožovaly mraky, ale i tak tento snímek ukazuje Jupiter poté, co se vynořil ze zákrytu spolu se svými čtyřmi velkými galilejskými měsíci. Sluncem osvětlený srpek je přeexponovaný a noční strana Měsíce je slabě osvětlena světlem Země. Za tmavým lunárním okrajem jsou zleva doprava seřazeny Kalisto, Ganymed, Jupiter, Io a Europa. Ve skutečnosti jsou Kalisto, Ganymed a Io větší než pozemský Měsíc, zatímco Europa je o něco menší.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zákryt, Měsíce, Galilean


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »