Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc potkal Jupiter

Uznání a copyright: Cristian Fattinnanzi

Pozorovatelé na celé Zemi se těšili z blízkého setkání planet a Měsíce 15. července před úsvitem. A zatímco hodně z nich vidělo Jupiter u tenkého ubývajícího srpku, tak Evropané měli též příležitost vidět tohoto vládnoucího plynného obra, jak prošel za lunárním diskem, který ho zakryl, když klouzal nocí. Pohled dalekohledem z města Montecassiano v Itálii sice ohrožovaly mraky, ale i tak tento snímek ukazuje Jupiter poté, co se vynořil ze zákrytu spolu se svými čtyřmi velkými galilejskými měsíci. Sluncem osvětlený srpek je přeexponovaný a noční strana Měsíce je slabě osvětlena světlem Země. Za tmavým lunárním okrajem jsou zleva doprava seřazeny Kalisto, Ganymed, Jupiter, Io a Europa. Ve skutečnosti jsou Kalisto, Ganymed a Io větší než pozemský Měsíc, zatímco Europa je o něco menší.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zákryt, Měsíce, Galilean


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »