Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozbalený Jupiter

Uznání a copyright: Frédéric Burgeot

Pět ručních kreseb Jupiteru bylo použito k vytvoření této krásné podrobné ploché mapy turbulentních vrcholků mračen této obří planety. Originální kresby mají průměr asi 12,5 cm (5 palců) a byly pořízeny barevnými tužkami u okuláru 16-ti palcového (40 cm) dalekohledu. Kreslená planisférická mapa má rozměry 16x8 palců (40x20 cm). Astronomický kreslíř Fred Burgeot pozoroval v různých dnech listopadu a prosince 2011 a využil rotaci Jupiteru, aby pokryl celý obvod planety. Digitální animátor Pascal Chauvet zase převedl Burgeotovy kresby do mistrovského videa (vimeo), které syntetizuje pohled dalekohledem s rotací planety se sklonem a fází odpovídající dnům pozorování. Na videu se na svých drahách pohybují Galileovy měsíce, počínaje Ganymedem a Io, které vrhají stíny jak letí před Jupiterem, následované Europou a Callisto prolétajícím za pásovitým diskem planety.

Štítky: Jupiter, Drawing, Sketch, Planisphere


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »