Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozbalený Jupiter

Uznání a copyright: Frédéric Burgeot

Pět ručních kreseb Jupiteru bylo použito k vytvoření této krásné podrobné ploché mapy turbulentních vrcholků mračen této obří planety. Originální kresby mají průměr asi 12,5 cm (5 palců) a byly pořízeny barevnými tužkami u okuláru 16-ti palcového (40 cm) dalekohledu. Kreslená planisférická mapa má rozměry 16x8 palců (40x20 cm). Astronomický kreslíř Fred Burgeot pozoroval v různých dnech listopadu a prosince 2011 a využil rotaci Jupiteru, aby pokryl celý obvod planety. Digitální animátor Pascal Chauvet zase převedl Burgeotovy kresby do mistrovského videa (vimeo), které syntetizuje pohled dalekohledem s rotací planety se sklonem a fází odpovídající dnům pozorování. Na videu se na svých drahách pohybují Galileovy měsíce, počínaje Ganymedem a Io, které vrhají stíny jak letí před Jupiterem, následované Europou a Callisto prolétajícím za pásovitým diskem planety.

Štítky: Jupiter, Drawing, Sketch, Planisphere


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »