Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozbalený Jupiter

Uznání a copyright: Frédéric Burgeot

Pět ručních kreseb Jupiteru bylo použito k vytvoření této krásné podrobné ploché mapy turbulentních vrcholků mračen této obří planety. Originální kresby mají průměr asi 12,5 cm (5 palců) a byly pořízeny barevnými tužkami u okuláru 16-ti palcového (40 cm) dalekohledu. Kreslená planisférická mapa má rozměry 16x8 palců (40x20 cm). Astronomický kreslíř Fred Burgeot pozoroval v různých dnech listopadu a prosince 2011 a využil rotaci Jupiteru, aby pokryl celý obvod planety. Digitální animátor Pascal Chauvet zase převedl Burgeotovy kresby do mistrovského videa (vimeo), které syntetizuje pohled dalekohledem s rotací planety se sklonem a fází odpovídající dnům pozorování. Na videu se na svých drahách pohybují Galileovy měsíce, počínaje Ganymedem a Io, které vrhají stíny jak letí před Jupiterem, následované Europou a Callisto prolétajícím za pásovitým diskem planety.

Štítky: Jupiter, Drawing, Sketch, Planisphere


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »