Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další ohon komety Garradd

Uznání a copyright: Olivier Sedan (Sirene Observatory)

Pozoruhodná kometa Garradd (C2009/P1) se stala známou svými dvěma různými ohony. Z perspektivy pozemských pozorovatelů jsou oba ohony vidět na opačných stranách její zelenavé komy. V dalekohledu je vidět dobře vyvinutý prachový ohon vpravo, který sleduje jádro komety na její dráze. Dobře známý modravý iontový ohon míří doleva a proudí pryč od Slunce. Zdá se ale, že přinejmenším dočasně má druhý iontový ohon zaznamenaný na tomto snímku z 24. února. Další fotografové nedávno snímkovali měnící se struktury v iontovém ohonu, které vznikají, když je plazma ovlivňována magnetickým polem ve slunečním větru. Kometa Garradd se nyní na severní obloze pohybuje rychleji a 5. března se nejvíce přiblíží k Zemi na vzdálenost asi 10,5 světelných minut.

Štítky: Ion tail, Dust tail, Comet Garradd, C2009/p1


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »