Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další ohon komety Garradd

Uznání a copyright: Olivier Sedan (Sirene Observatory)

Pozoruhodná kometa Garradd (C2009/P1) se stala známou svými dvěma různými ohony. Z perspektivy pozemských pozorovatelů jsou oba ohony vidět na opačných stranách její zelenavé komy. V dalekohledu je vidět dobře vyvinutý prachový ohon vpravo, který sleduje jádro komety na její dráze. Dobře známý modravý iontový ohon míří doleva a proudí pryč od Slunce. Zdá se ale, že přinejmenším dočasně má druhý iontový ohon zaznamenaný na tomto snímku z 24. února. Další fotografové nedávno snímkovali měnící se struktury v iontovém ohonu, které vznikají, když je plazma ovlivňována magnetickým polem ve slunečním větru. Kometa Garradd se nyní na severní obloze pohybuje rychleji a 5. března se nejvíce přiblíží k Zemi na vzdálenost asi 10,5 světelných minut.

Štítky: Ion tail, Dust tail, Comet Garradd, C2009/p1


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »