Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opačné ohony komety Garradd

Uznání a copyright: Robert Pölzl

Proč má kometa Garradd dva ohony? Vlevo je vidět prachový ohon komety Garradd, který se skládá z ledu a prachu, a který sleduje kometu na její dráze kolem Slunce. Vpravo je vidět iontový ohon, který se skládá z ionizovaného plynu odfoukávaného směrem od Slunce slunečním větrem. Dva ohony vykazuje většina komet, je ale neobvyklé, aby mířily téměř v opačném směru. U komety Garradd jsou nyní vidět opačné ohony vzhledem k příhodnému pozorovacímu úhlu ze Země. Jemné odstíny na snímku nahoře pořízeného minulý týden ukazují trochu nažloutlý prachový ohon, jelikož velká zrna odrážejí sluneční světlo achromaticky, zatímco iontový ohon září lehce modře, protože ionty oxidu uhelnatého odrážejí či rozptylují efektivněji modré sluneční světlo. Ve středu kolem kometárního jádra je zeleně zbarvená koma, kterou tak vybarvuje směs prachu a plynů včetně zeleně emitujícího kyanogenu. I když se kometa Garradd nyní vzdaluje od Slunce, tak příští týden nastane její největší přiblížení se Zemí.
Like: Sledujte APOD anglicky na Facebooku nebo Google+

Štítky: Tails, Coma, Comet Garradd


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »