Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opačné ohony komety Garradd

Uznání a copyright: Robert Pölzl

Proč má kometa Garradd dva ohony? Vlevo je vidět prachový ohon komety Garradd, který se skládá z ledu a prachu, a který sleduje kometu na její dráze kolem Slunce. Vpravo je vidět iontový ohon, který se skládá z ionizovaného plynu odfoukávaného směrem od Slunce slunečním větrem. Dva ohony vykazuje většina komet, je ale neobvyklé, aby mířily téměř v opačném směru. U komety Garradd jsou nyní vidět opačné ohony vzhledem k příhodnému pozorovacímu úhlu ze Země. Jemné odstíny na snímku nahoře pořízeného minulý týden ukazují trochu nažloutlý prachový ohon, jelikož velká zrna odrážejí sluneční světlo achromaticky, zatímco iontový ohon září lehce modře, protože ionty oxidu uhelnatého odrážejí či rozptylují efektivněji modré sluneční světlo. Ve středu kolem kometárního jádra je zeleně zbarvená koma, kterou tak vybarvuje směs prachu a plynů včetně zeleně emitujícího kyanogenu. I když se kometa Garradd nyní vzdaluje od Slunce, tak příští týden nastane její největší přiblížení se Zemí.
Like: Sledujte APOD anglicky na Facebooku nebo Google+

Štítky: Tails, Coma, Comet Garradd


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »