Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opačné ohony komety Garradd

Uznání a copyright: Robert Pölzl

Proč má kometa Garradd dva ohony? Vlevo je vidět prachový ohon komety Garradd, který se skládá z ledu a prachu, a který sleduje kometu na její dráze kolem Slunce. Vpravo je vidět iontový ohon, který se skládá z ionizovaného plynu odfoukávaného směrem od Slunce slunečním větrem. Dva ohony vykazuje většina komet, je ale neobvyklé, aby mířily téměř v opačném směru. U komety Garradd jsou nyní vidět opačné ohony vzhledem k příhodnému pozorovacímu úhlu ze Země. Jemné odstíny na snímku nahoře pořízeného minulý týden ukazují trochu nažloutlý prachový ohon, jelikož velká zrna odrážejí sluneční světlo achromaticky, zatímco iontový ohon září lehce modře, protože ionty oxidu uhelnatého odrážejí či rozptylují efektivněji modré sluneční světlo. Ve středu kolem kometárního jádra je zeleně zbarvená koma, kterou tak vybarvuje směs prachu a plynů včetně zeleně emitujícího kyanogenu. I když se kometa Garradd nyní vzdaluje od Slunce, tak příští týden nastane její největší přiblížení se Zemí.
Like: Sledujte APOD anglicky na Facebooku nebo Google+

Štítky: Tails, Coma, Comet Garradd


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »