Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opačné ohony komety Garradd

Uznání a copyright: Robert Pölzl

Proč má kometa Garradd dva ohony? Vlevo je vidět prachový ohon komety Garradd, který se skládá z ledu a prachu, a který sleduje kometu na její dráze kolem Slunce. Vpravo je vidět iontový ohon, který se skládá z ionizovaného plynu odfoukávaného směrem od Slunce slunečním větrem. Dva ohony vykazuje většina komet, je ale neobvyklé, aby mířily téměř v opačném směru. U komety Garradd jsou nyní vidět opačné ohony vzhledem k příhodnému pozorovacímu úhlu ze Země. Jemné odstíny na snímku nahoře pořízeného minulý týden ukazují trochu nažloutlý prachový ohon, jelikož velká zrna odrážejí sluneční světlo achromaticky, zatímco iontový ohon září lehce modře, protože ionty oxidu uhelnatého odrážejí či rozptylují efektivněji modré sluneční světlo. Ve středu kolem kometárního jádra je zeleně zbarvená koma, kterou tak vybarvuje směs prachu a plynů včetně zeleně emitujícího kyanogenu. I když se kometa Garradd nyní vzdaluje od Slunce, tak příští týden nastane její největší přiblížení se Zemí.
Like: Sledujte APOD anglicky na Facebooku nebo Google+

Štítky: Tails, Coma, Comet Garradd


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »