Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ráz ze supernovy 1987A

Uznání: Hubble Space Telescope, NASA, ESA; Video compilation: Mark McDonald

Před 25 lety byla spatřena nejjasnější supernova moderní doby. Astronomové ji v průběhu doby sledovali a čekali, až se rozpínající se trosky z ohromné stelární exploze srazí s dříve vyvrženým materiálem. Jasný výsledek takové srážky je vidět ve filmu nahoře, který se skládá ze snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem mezi lety 1994 a 2009. Film zachycuje srážku vně se pohybující rázové vlny s již dříve existujícím, světelný rok širokým prstencem. Srážka nastala při rychlostech skoro 60 miliónů kilometrů za hodinu a ohřev rázem způsobil, že materiál prstence začal svítit. Astronomové ve studiu srážky pokračují, jelikož osvětluje zajímavou minulost SN 1987A, a dává představu o původu záhadných prstenců.

Galerie: Konjunkce Jupiter - Venuše - Měsíc

Štítky: Supernova, Ráz, SN1987A, Animated gif


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »