Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ráz ze supernovy 1987A

Uznání: Hubble Space Telescope, NASA, ESA; Video compilation: Mark McDonald

Před 25 lety byla spatřena nejjasnější supernova moderní doby. Astronomové ji v průběhu doby sledovali a čekali, až se rozpínající se trosky z ohromné stelární exploze srazí s dříve vyvrženým materiálem. Jasný výsledek takové srážky je vidět ve filmu nahoře, který se skládá ze snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem mezi lety 1994 a 2009. Film zachycuje srážku vně se pohybující rázové vlny s již dříve existujícím, světelný rok širokým prstencem. Srážka nastala při rychlostech skoro 60 miliónů kilometrů za hodinu a ohřev rázem způsobil, že materiál prstence začal svítit. Astronomové ve studiu srážky pokračují, jelikož osvětluje zajímavou minulost SN 1987A, a dává představu o původu záhadných prstenců.

Galerie: Konjunkce Jupiter - Venuše - Měsíc

Štítky: Supernova, Ráz, SN1987A, Animated gif


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »