Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety nad Katalánskem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Venuše a Jupiter budou příští měsíc neobvykle blízko na obloze. Tato planetární konjunkce bude snadno vidět i pouhým okem, jelikož Venuše se bude jevit jasnější, než kterákoliv hvězda pozadí a Jupiter bude skoro také tak jasný. Abyste toto těsné uskupení uviděli, stačí, když se večer podíváte k západu. Při největším přiblížení těchto dvou planet budou na obloze 15. března asi 3 stupně daleko od sebe. Ve vesmíru ale planety nebudou výrazně blízko sebe, viděno ze Země, Venuše bude jen procházet před Jupiterem. Na kompozitním snímku nahoře z konce minulého týdne z Katalánska ve Španělsku je vpravo od Venuše vidět jasný srpek Měsíce a nahoře je vidět Jupiter. Tyto vzdálené, Sluncem osvětlené koule byly fotografovány za sousoším znázorňující legendární bitvu mezi bojovníkem a drakem. Galerie snímků konjunkce je k vidění na Asterisku, což je diskuzní fórum APODu. Přispět můžete prosím i vy. Příští konjunkce Jupiteru a Venuše nastane v květnu 2013.

Extra: Dnes je přestupný den.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »