Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vícebarevná Venuše

Uznání a copyright: Sean Walker (SkyandTelescope.com, MASIL Astro-Imaging)

Na západní obloze za soumraku nyní září brilantní Venuše. Tato planeta je vidět jako výrazná Večernice a je zajímavým nebeským tělesem i pro příležitostné pozorovatele. Ovšem v dalekohledu Venuše nabízí spíše méně uspokojivý pohled. Planeta je zahalena do odrazivých mračen, které se v okuláru sice jeví jasné, ale bez jakýchkoliv útvarů. Přesto při pečlivém zachycení obrazu přes sérii barevných filtrů, tak jak byly použity na tomto kompozitním snímku, se mohou objevit jemné vzory mračen. Snímky pocházejí z videokamery a byly zachyceny počátkem minulého měsíce ze zahradní pozorovatelny v Manchesteru ve státě New Hampshire v USA. Snímky byly pořizovány přes blízký ultrafialový, zelený a blízký infračervený filtr (vlevo) a přes červený, zelený a modrý filtr, přičemž Venuše stála vysoko nad západním obzorem přes západem Slunce. Venuše je v tomto období vidět na večerní obloze na severní polokouli nejlépe za 7 let. To nakonec skončí přechodem této planety přes Slunce, což nastane naposledy za vašeho života 5/6. června.

Štítky: Venuše, Atmosféra, UV, Color, Ir, Filter


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »