Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové nebe

Uznání a copyright: Jack Fusco

Tento měsíc jsou dvě nejjasnější planety Venuše a Jupiter. Obě dominovaly obloze nad západním obzorem a nad zasněženou krajinou po západu 20. února. Na jasné a průzračné obloze nad státním parkem Cherry Springs v Pennsylvánii v USA byly vidět ponořeny do zvířetníkového světla. Tato rozsáhlá, difúzní, trojúhelníková záře je sluneční světlo rozptylované prachem v rovině ekliptiky. Zvířetníkové světlo je jasnější u obzoru a míří pod úhlem vzhůru, nejprve k Venuši a pak k Jupiteru a přimyká se k ekliptice jak obíhá kolem Slunce. Jak dále ještě slábne, tak jeho záře dosahuje až k nádherné hvězdokupě Plejády, skoro nahoře snímku. Poté co Venuše s Jupiterem byly vidět na zvířetníkové obloze se budou z počátku večera dělit o oblohu se srpkem mladého Měsíce. Obě jasné planety se stále ještě blíží k těsnému setkání neboli konjunkci a 13. března je budou dělit jen asi 3 stupně.

Štítky: Venuše, Jupiter, Zvířetníkové světlo, Ecliptic plane


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »