Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové nebe

Uznání a copyright: Jack Fusco

Tento měsíc jsou dvě nejjasnější planety Venuše a Jupiter. Obě dominovaly obloze nad západním obzorem a nad zasněženou krajinou po západu 20. února. Na jasné a průzračné obloze nad státním parkem Cherry Springs v Pennsylvánii v USA byly vidět ponořeny do zvířetníkového světla. Tato rozsáhlá, difúzní, trojúhelníková záře je sluneční světlo rozptylované prachem v rovině ekliptiky. Zvířetníkové světlo je jasnější u obzoru a míří pod úhlem vzhůru, nejprve k Venuši a pak k Jupiteru a přimyká se k ekliptice jak obíhá kolem Slunce. Jak dále ještě slábne, tak jeho záře dosahuje až k nádherné hvězdokupě Plejády, skoro nahoře snímku. Poté co Venuše s Jupiterem byly vidět na zvířetníkové obloze se budou z počátku večera dělit o oblohu se srpkem mladého Měsíce. Obě jasné planety se stále ještě blíží k těsnému setkání neboli konjunkci a 13. března je budou dělit jen asi 3 stupně.

Štítky: Venuše, Jupiter, Zvířetníkové světlo, Ecliptic plane


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »