Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nov v náručí starého měsíce

Uznání a copyright: M. Taha Ghouchkanlu

Popelavý svit Měsíc je vlastně svit Země, který osvětluje noční stranu Měsíce. Tento teleskopický snímek byl pořízen na Nowruz, při rovnodennosti 20. března z města Esfahan v Íránu na planetě Zemi a zachycuje silný svit Země ze starého Měsíce. Tmavší, Zemí osvětlený kotouč, je v náručí Slunce osvětleného srpku. Ale pohled z Měsíce by byl také okouzlující. Když se Měsíc na pozemské obloze jeví jako tenký srpek, tak je z lunárního povrchu vidět jasná a blyštivá Země skoro v úplňku. Jasnost Země je způsobena slunečním světlem, jehož intenzita silně závisí na oblačné pokrývce. Popis svitu Země jako slunečního světla odráženého pozemskými oceány, který zase osvětluje tmavý povrch Měsíce popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Zemský svit, Crescent moon, Ashen glow


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »