Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 9 podrobně

Uznání: ESA/Hubble, NASA

Proslulý astronom 18. století Charles Messier popsal 9. položku svého slavného astronomického katalogu jako "mlhovina, bez hvězdy, v pravé noze Hadonoše...". Ale v Messieru 9 (M9) hvězdy jsou, moderní astronomové znají M9 jako kulovou hvězdokupu o průměru asi 90 světelných let s více než 300 000 hvězdami. Nachází se asi 25 000 světelných let daleko poblíž centrální výdutě Mléčné dráhy. Tento podrobný snímek z Hubblova kosmického dalekohledu dokáže rozlišit hemžení hvězd v centrálních 25 světelných letech. Hvězdy v kupě jsou přinejmenším dvakrát tak staré jako Slunce, mají nedostatek těžkých prvků a barvy hvězd odpovídají jejich teplotám, červenější jsou chladnější, modřejší jsou žhavější. V Hubblově pohledu je mnoho rudých obrů vidět ve žlutavé barvě.

Štítky: Globular star cluster, M9, Red giant star, Ngc6333


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »