Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina infračerveně

Uznání: NASA/JPL-Caltech/N. Flagey (IAS/SSC) & A. Noriega-Crespo (SSC/Caltech)

In visible light, the whole thing looks like an eagle. The region was captured recently in unprecedented detail in infrared light by the robotic orbiting Spitzer Space Telescope (SSC). Shown above, the infrared image allows observers to peer through normally opaque dust and so better capture the full complexity of the Eagle Nebula star forming region. In particular, the three famous pillars near the image center are seen bathed in dust likely warmed by a supernova explosion. The warm dust is digitally assigned the false color of red. Also visible, near the bottom of the image, is ten light-year long pillar sometimes dubbed the Fairy of Eagle Nebula. The greater Eagle emission nebula, tagged M16, lies about 6500 light years away, spans about 20 light-years, and is visible with binoculars toward the constellation of Serpens.

Štítky: Infračervený, Orlí mlhovina, Spitzer space telescope


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »