Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina infračerveně

Uznání: NASA/JPL-Caltech/N. Flagey (IAS/SSC) & A. Noriega-Crespo (SSC/Caltech)

In visible light, the whole thing looks like an eagle. The region was captured recently in unprecedented detail in infrared light by the robotic orbiting Spitzer Space Telescope (SSC). Shown above, the infrared image allows observers to peer through normally opaque dust and so better capture the full complexity of the Eagle Nebula star forming region. In particular, the three famous pillars near the image center are seen bathed in dust likely warmed by a supernova explosion. The warm dust is digitally assigned the false color of red. Also visible, near the bottom of the image, is ten light-year long pillar sometimes dubbed the Fairy of Eagle Nebula. The greater Eagle emission nebula, tagged M16, lies about 6500 light years away, spans about 20 light-years, and is visible with binoculars toward the constellation of Serpens.

Štítky: Infračervený, Orlí mlhovina, Spitzer space telescope


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »