Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Collinder 399: Věšák

Uznání a copyright: Frank Barrett (Celestial Wonders)

Je tento věšák hvězdokupou nebo asterismem? O tomto kosmickém věšáku na kabáty se hodně debatovalo v minulém století, jelikož astronomové byli zvědaví, zda je tento triedrem viditelný objekt skutečně fyzicky spojenou otevřenou hvězdkupou nebo je náhodnou projekcí. Náhodné projekce hvězd jsou známé jako asterismy, příkladem je populární Velký vůz. Nedávná přesná měření z jiného pozorovacího místa na oběžné dráze Země kolem Slunce odhalila nesoulad v úhlových posunech, což ukazuje, že Věšák bude lépe popisovat jako asterismus. Toto jasné uskupení hvězd formálně označované Collinder 399 lze uvidět na ploše větší jak úplněk v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Na snímku nahoře je vpravo otevřená hvězdokupa NGC 6802.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Asterismus, Collinder 399


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »