Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Titanu byl objeven jižní polární vír

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co se to děje nad jižním pólem Titanu? Zdá se, že tam vzniká vír z mlhy, ale nikdo neví proč. Snímek v přirozených barvách nahoře ukazuje tento světle zbarvený útvar. Vír byl nalezen na snímcích pořízených minulý měsíc, když kosmická sonda Cassini kolem tohoto neobvyklého, do atmosféry zahaleného měsíce Saturnu prolétala. Sonda Cassini mohla spatřit pouze jižní vír, a to jen proto, že její dráha kolem Saturnu byla nedávno zvýšena nad rovinu, ve které se pohybují prstence a měsíce. Začínají se hromadit střípky informací, jak tento záhadný útvar vznikl, včetně toho, že se zdá, že vzduch na Titanu klesá ve středu a stoupá na okrajích. Na jižní polokouli Titanu pomalu postupuje zima, takže pokud vír přežije, tak bude stejně po několik příštích let pohroužen do temnot.

Štítky: Titan, Mračna, Vortex


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter_Mesiac_Venuša

19.5. 2026 o 21:46 cez Canon 350+50mm objektív, 1s

Další informace »