Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžová polární záře nad Crater Lake

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Proč je tato polární záře výrazně růžová? Při fotografování malebného jezera Crater Lake v Oregonu v USA minulý měsíc osvětlovala pozadí oblohy polární záře neobvyklých barev. I když je o fyzikálních mechanismech, kterými polární záře vznikají už dost známo, tak přesné předpovídání výskytu a barvy polárních září zůstává předmětem výzkumu. Je známo, že nejnižší polární záře se jeví zelené. Ty nastávají asi 100 kilometrů vysoko a k nim patří atomy atmosférického kyslíku excitované rychle proudící plazmou z vesmíru. Další vyšší polární záře asi 200 kilometrů vysoko jsou červené a ty také emituje rekombinace atmosférického kyslíku. Jedny z nejvyšších viditelných polárních září až 500 kilometrů vysoko jsou modré a ty způsobuje sluneční světlo rozptylované ionty dusíku. Když se díváte ze země různými vrstvami vzdálených polárních září, tak se jejich barva může kombinovat za vzniku jedinečných a skvostných odstínů, v tomto případě vzácných růžových odstínů, které jsou vidět nahoře. Jak se v příštích dvou letech budeme blížit slunečnímu maximu, tak budou jistě pokračovat exploze částic ze Slunce a nejspíš vytvoří ještě pozoruhodnější noční podívané.

Štítky: Slunce, Polární záře, Mouse over, Pink


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »