Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžová polární záře nad Crater Lake

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Proč je tato polární záře výrazně růžová? Při fotografování malebného jezera Crater Lake v Oregonu v USA minulý měsíc osvětlovala pozadí oblohy polární záře neobvyklých barev. I když je o fyzikálních mechanismech, kterými polární záře vznikají už dost známo, tak přesné předpovídání výskytu a barvy polárních září zůstává předmětem výzkumu. Je známo, že nejnižší polární záře se jeví zelené. Ty nastávají asi 100 kilometrů vysoko a k nim patří atomy atmosférického kyslíku excitované rychle proudící plazmou z vesmíru. Další vyšší polární záře asi 200 kilometrů vysoko jsou červené a ty také emituje rekombinace atmosférického kyslíku. Jedny z nejvyšších viditelných polárních září až 500 kilometrů vysoko jsou modré a ty způsobuje sluneční světlo rozptylované ionty dusíku. Když se díváte ze země různými vrstvami vzdálených polárních září, tak se jejich barva může kombinovat za vzniku jedinečných a skvostných odstínů, v tomto případě vzácných růžových odstínů, které jsou vidět nahoře. Jak se v příštích dvou letech budeme blížit slunečnímu maximu, tak budou jistě pokračovat exploze částic ze Slunce a nejspíš vytvoří ještě pozoruhodnější noční podívané.

Štítky: Slunce, Polární záře, Mouse over, Pink


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »