Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžová polární záře nad Crater Lake

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Proč je tato polární záře výrazně růžová? Při fotografování malebného jezera Crater Lake v Oregonu v USA minulý měsíc osvětlovala pozadí oblohy polární záře neobvyklých barev. I když je o fyzikálních mechanismech, kterými polární záře vznikají už dost známo, tak přesné předpovídání výskytu a barvy polárních září zůstává předmětem výzkumu. Je známo, že nejnižší polární záře se jeví zelené. Ty nastávají asi 100 kilometrů vysoko a k nim patří atomy atmosférického kyslíku excitované rychle proudící plazmou z vesmíru. Další vyšší polární záře asi 200 kilometrů vysoko jsou červené a ty také emituje rekombinace atmosférického kyslíku. Jedny z nejvyšších viditelných polárních září až 500 kilometrů vysoko jsou modré a ty způsobuje sluneční světlo rozptylované ionty dusíku. Když se díváte ze země různými vrstvami vzdálených polárních září, tak se jejich barva může kombinovat za vzniku jedinečných a skvostných odstínů, v tomto případě vzácných růžových odstínů, které jsou vidět nahoře. Jak se v příštích dvou letech budeme blížit slunečnímu maximu, tak budou jistě pokračovat exploze částic ze Slunce a nejspíš vytvoří ještě pozoruhodnější noční podívané.

Štítky: Slunce, Polární záře, Mouse over, Pink


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »