Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový mrak supercela nad Montanou

Uznání a copyright: Sean R. Heavey

Je to vesmírná loď nebo mrak? I když to může vypadat jako mimozemská mateřská vesmírná loď, tak je to ve skutečnosti impozantní bouřkový mrak zvaný supercela. Takové obrovské bouřkové systémy mají střed na mezocyklonách, rotujících stoupavých proudech, které měří několik kilometrů a pochází z nich přívalové deště a prudké větry včetně tornád. Okraje supercely zdobí rozeklaně vyhlížející mraky, zatímco centru dominuje vítr, který strhává prach a déšť. V popředí je vidět strom, který trpělivě čeká, co přijde. Snímek mračna supercely nahoře byl pořízen loni v červenci západně od Glasgow v Montaně v USA, byly způsobeny jen malé škody a vše trvalo jen několik hodin.

Sleduje APOD na: Facebook (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Mračna, Thunderstorm, Supercell


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »