Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový mrak supercela nad Montanou

Uznání a copyright: Sean R. Heavey

Je to vesmírná loď nebo mrak? I když to může vypadat jako mimozemská mateřská vesmírná loď, tak je to ve skutečnosti impozantní bouřkový mrak zvaný supercela. Takové obrovské bouřkové systémy mají střed na mezocyklonách, rotujících stoupavých proudech, které měří několik kilometrů a pochází z nich přívalové deště a prudké větry včetně tornád. Okraje supercely zdobí rozeklaně vyhlížející mraky, zatímco centru dominuje vítr, který strhává prach a déšť. V popředí je vidět strom, který trpělivě čeká, co přijde. Snímek mračna supercely nahoře byl pořízen loni v červenci západně od Glasgow v Montaně v USA, byly způsobeny jen malé škody a vše trvalo jen několik hodin.

Sleduje APOD na: Facebook (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Mračna, Thunderstorm, Supercell


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »