Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový mrak supercela nad Montanou

Uznání a copyright: Sean R. Heavey

Je to vesmírná loď nebo mrak? I když to může vypadat jako mimozemská mateřská vesmírná loď, tak je to ve skutečnosti impozantní bouřkový mrak zvaný supercela. Takové obrovské bouřkové systémy mají střed na mezocyklonách, rotujících stoupavých proudech, které měří několik kilometrů a pochází z nich přívalové deště a prudké větry včetně tornád. Okraje supercely zdobí rozeklaně vyhlížející mraky, zatímco centru dominuje vítr, který strhává prach a déšť. V popředí je vidět strom, který trpělivě čeká, co přijde. Snímek mračna supercely nahoře byl pořízen loni v červenci západně od Glasgow v Montaně v USA, byly způsobeny jen malé škody a vše trvalo jen několik hodin.

Sleduje APOD na: Facebook (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Mračna, Thunderstorm, Supercell


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M63

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »