Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety Lemmon

Uznání a copyright: Gerald Rhemann

Co způsobuje zajímavě spletité ohony, které kometa Lemmon letos předvedla? Zaprvé, skoro každá kometa, která se přiblíží ke Slunci, má dva ohony: prachový a iontový. Prachový ohon komety Lemmon je vidět nahoře kolem kometárního jádra jako téměř bílý, který vzniká odrazem slunečního světla od prachu vyvrženého zahrátým jádrem komety. Plápolavý a více rozsochatý je ovšem modrý iontový ohon komety C/2012 F6 (Lemmon), který vytváří sluneční vítr odtlačováním iontů vyvrhovaných jádrem směrem od Slunce. Za pozornost také stojí zelené zbarvení komy kolem jádra komety Lemmon atomárním uhlíkem, který ve slunečním světle fluoreskuje. Snímek nahoře byl pořízen pod tmavou namibijskou oblohou uprostřed dubna. Jak se kometa Lemmon vrací zpátky do vnější Sluneční soustavy, tak slábne.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května ve Švédsku přednášku

Štítky: Tails, Ion tail, Comet lemmon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »