Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lemmon u jižního nebeského pólu

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Kometa Lemmon (C/2012 F6), která nyní prolétá jižní oblohou, byla pojmenována podle svého objevení minulý rok přehlídkou na Mount Lemmon v Arizoně. Kometa Lemmon je sice jasnější, než se čekalo, ale je stále pod viditelností pouhým okem, ovšem na tomto teleskopickém snímku ze 4. února vykazuje pěknou citrónově zelenou komu a slabý rozdělený ohon. Zelený odstín pochází dvouatomového plynného C2, který ve slunečním světle fluoreskuje. Barevný kompozitní obraz vznikl z série jednotlivých expozic pointovaných na kometu z observatoře nedaleko Sydney v Austrálii. Stopy hvězd v zorném poli širokém jeden stupeň jsou důsledkem rychlého relativního pohybu komety vůči pozadí hvězd u jižního nebeského pólu. Kometa by se při pohybu na sever měla zjasňovat, až při největším přiblížení ke Slunci koncem března dosáhne svého vrcholu asi 3. magnitudy. Počátkem dubna by měla být viditelná i na severní obloze. Kometa Lemmon se tak může přidat k další letošním pěkným kometám PANSTARRS a ISON, které pozorovatelé už netrpělivě očekávají.

Štítky: Kometa, Coma, Comet lemmon, C/2012 f6


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC z Věchnova

Začátek pozorování NLC ve 22:38 SELČ

Další informace »