Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ramena M106

Uznání: Image Data - Hubble Legacy Archive, Robert Gendler, Jay GaBany, Processing - Robert Gendler

Tímto pozoruhodným portrétem z více snímků z pozemských a kosmických dalekohledů se vinou spirální ramena jasné galaxie M106. Galaxie M106 je též známa jako NGC 4258 a nachází se v severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Dobře změřená vzdálenost k M106 činí 23,5 miliónů světelných let, takže tato kosmická scenerie zabírá asi 80 000 světelných let. Ve velkých spirálních galaxiích jsou typická spirální ramena protkávaná tmavými prachovými pásy, mladistvými modrými hvězdokupami a růžovými hvězdotvornými oblastmi, které v jasném jádru splývají se staršími žlutými hvězdami. Ale tento podrobný kompozit ukazuje náznaky dvou anomálních ramen, které nic neprotkává. Zdá se, jakoby z centrálních oblastí M106 stoupaly filamenty zářícího vodíku, zde v červené barvě, což je důkaz energetických výtrysků materiálu proudícího do galaktického disku. Výtrysky nejspíše pohání hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Aktivní galaxie, M106, Ngc4258


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »