Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ramena M106

Uznání: Image Data - Hubble Legacy Archive, Robert Gendler, Jay GaBany, Processing - Robert Gendler

Tímto pozoruhodným portrétem z více snímků z pozemských a kosmických dalekohledů se vinou spirální ramena jasné galaxie M106. Galaxie M106 je též známa jako NGC 4258 a nachází se v severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Dobře změřená vzdálenost k M106 činí 23,5 miliónů světelných let, takže tato kosmická scenerie zabírá asi 80 000 světelných let. Ve velkých spirálních galaxiích jsou typická spirální ramena protkávaná tmavými prachovými pásy, mladistvými modrými hvězdokupami a růžovými hvězdotvornými oblastmi, které v jasném jádru splývají se staršími žlutými hvězdami. Ale tento podrobný kompozit ukazuje náznaky dvou anomálních ramen, které nic neprotkává. Zdá se, jakoby z centrálních oblastí M106 stoupaly filamenty zářícího vodíku, zde v červené barvě, což je důkaz energetických výtrysků materiálu proudícího do galaktického disku. Výtrysky nejspíše pohání hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Aktivní galaxie, M106, Ngc4258


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »