Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ramena M106

Uznání: Image Data - Hubble Legacy Archive, Robert Gendler, Jay GaBany, Processing - Robert Gendler

Tímto pozoruhodným portrétem z více snímků z pozemských a kosmických dalekohledů se vinou spirální ramena jasné galaxie M106. Galaxie M106 je též známa jako NGC 4258 a nachází se v severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Dobře změřená vzdálenost k M106 činí 23,5 miliónů světelných let, takže tato kosmická scenerie zabírá asi 80 000 světelných let. Ve velkých spirálních galaxiích jsou typická spirální ramena protkávaná tmavými prachovými pásy, mladistvými modrými hvězdokupami a růžovými hvězdotvornými oblastmi, které v jasném jádru splývají se staršími žlutými hvězdami. Ale tento podrobný kompozit ukazuje náznaky dvou anomálních ramen, které nic neprotkává. Zdá se, jakoby z centrálních oblastí M106 stoupaly filamenty zářícího vodíku, zde v červené barvě, což je důkaz energetických výtrysků materiálu proudícího do galaktického disku. Výtrysky nejspíše pohání hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Aktivní galaxie, M106, Ngc4258


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »