Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Robert Gendler, Subaru Telescope (NAOJ)
Image data: Subaru Telescope, Robert Gendler, Brigham Young University Obs., Johannes Schedler

Malé severní souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum) obsahuje tuto vznešenou, zepředu viděnou spirální galaxii M33. Její populární název je galaxie Větrník nebo jen Galaxie v Trojúhelníku. M33 má průměr přes 50 000 světelných let a po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze je třetím největším členem Místní skupiny galaxií. Galaxie M33 je od Mléčné dráhy vzdálená asi 3 milióny světelných let, je považována za satelit Galaxie v Andromedě a astronomové v obou těchto galaxiích by měli nádherný výhled na ten druhý spirální systém. Co se pohledu ze Země týká, tak tento ostrý kompozitní obraz složený z 25 snímků krásně ukazuje modré hvězdokupy i růžové hvězdotvorné oblasti, které protkávají volně zavinutá spirální ramena M33. NGC 604 plná děr je nejjasnější hvězdotvornou oblastí, zde je vidět v úhlové poloze 1 hodina ze středu galaxie. Podobně jako u M31, tak i dobře proměřené proměnné hvězdy v M33 pomohly z této blízké galaxie udělat kosmický metr pro stanovování měřítek vzdáleností ve Vesmíru.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Místní skupina, M33, Ngc604


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »