Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Robert Gendler, Subaru Telescope (NAOJ)
Image data: Subaru Telescope, Robert Gendler, Brigham Young University Obs., Johannes Schedler

Malé severní souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum) obsahuje tuto vznešenou, zepředu viděnou spirální galaxii M33. Její populární název je galaxie Větrník nebo jen Galaxie v Trojúhelníku. M33 má průměr přes 50 000 světelných let a po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze je třetím největším členem Místní skupiny galaxií. Galaxie M33 je od Mléčné dráhy vzdálená asi 3 milióny světelných let, je považována za satelit Galaxie v Andromedě a astronomové v obou těchto galaxiích by měli nádherný výhled na ten druhý spirální systém. Co se pohledu ze Země týká, tak tento ostrý kompozitní obraz složený z 25 snímků krásně ukazuje modré hvězdokupy i růžové hvězdotvorné oblasti, které protkávají volně zavinutá spirální ramena M33. NGC 604 plná děr je nejjasnější hvězdotvornou oblastí, zde je vidět v úhlové poloze 1 hodina ze středu galaxie. Podobně jako u M31, tak i dobře proměřené proměnné hvězdy v M33 pomohly z této blízké galaxie udělat kosmický metr pro stanovování měřítek vzdáleností ve Vesmíru.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Místní skupina, M33, Ngc604


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »