Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion nad El Castillo

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)
Credits: D. Flores and B. Pichardo (Inst. Astronomia UNAM), P. Sánchez and R. Nafate (INAH)

Vítejte do prosincového slunovratu, dne, kdy svět nekončí ..., dokonce ani podle mayského kalendáře. Oslavujme tímto krásným snímkem Orionu, který vychází nad El Castillo, nad centrální pyramidou v Chichén Itzá, v jednom z velkých mayských center na yucatánském poloostrově. Někdy se nazývá chrám Kukulkan, má výšku 30 metrů a základnu 55 metrů. Pyramida se skládá z čtvercových teras postavených předkolumbovskou civilizací mezi 9. a 12. stoletím, její strukturu lze využívat jako kalendář a je pozoruhodná svou astronomickou orientací. Mayové byli velmi dobří astronomové a matematici, přesně využívali cyklické pohyby hvězd, Slunce, Měsíce a planet k měření času a ke konstrukci kalendářů. Na obloze skrze mraky vykukuje moderní souhvězdí lovce Oriona, které na mayské obloze reprezentovala želva. Tak sáamal.

Štítky: Orion, Slunovrat, El castillo, Chichen itza, Mayan calendar


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »